مهر/ وزیر خارجه انگلیس در نامه‎ای خطاب به همتای آلمانی، مدعی شد تحریم تسلیحاتی برلین علیه ریاض، منافع مشترک اروپایی را به مخاطره می‎اندازد.

به گزارش رویترز، جرمی هانت وزیر خارجه انگلیس در نامه‌ای خطاب به هایکو ماس همتای آلمانی خود از دولت برلین به دلیل توقف فروش تسلیحات به عربستان سعودی انتقاد کرد.

گفتنی است آلمان نوامبر ۲۰۱۸ در اعتراض به قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار و منتقد سعودی، اعلام کرد که دیگر برای صادرات تسلیحات به عربستان، مجوز صادر نمی‌کند.

در نامه هانت که تاریخ آن به ۷ فوریه بازمی‌گردد و تازه علنی شده است، وی از تاثیر تصمیم آلمان بر صنایع تسلیحاتی انگلیس و اتحادیه اروپا ابراز نگرانی کرده است.

به ادعای هانت، بسیاری از تسلیحاتی که از سوی کشورهای اروپایی عرضه می‌شود شامل قطعات ساخت آلمان است و بالاجبار مشمول تحریم تسلیحاتی برلین می‌شود.

وی همچنین هشدار داد که توقف صادرات سلاح به عربستان، پروژه‌های مشترک اروپایی نظیر جت تورنادو و جنگنده تایفون را به مخاطره انداخته و وجهه آلمان به عنوان شریکی معتبر را تهدید می‌کند.

ادعای هانت درحالی مطرح می‌شود که انگلیس هم مانند آمریکا بی‌آنکه به کشتار مردم بی‌گناه یمن از سوی ائتلاف متجاوز سعودی اهمیتی بدهد، در راستای تأمین منافع خود به عربستان سلاح می‌فروشد.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید