تسنیم/ بدالعزیز الشمری سفیر عربستان سعودی در بغداد مدعی شد کشورش تصمیمات مهمی درباره عراق گرفته است، وی روابط سعودی و عراق را در بهترین حالت خود توصیف کرده است.

عبدالعزیز الشمری در اظهارنظر مطبوعاتی گفت شورای هماهنگی سعودی عراقی در مارس آینده در بغداد تشکیل جلسه خواهد داد ، انتظار می‌رود توافقات زیادی امضا و طرح‌های زیادی میان دو کشور در حاشیه این نشست به اجرا درآید.

الشمری اظهار داشت روابط سعودی و عراق در بهترین حالت خود قرار دارد، وی از سفر قریب الوقوع مسئولان عراقی به عربستان پرده برداشت.

وی گفت شورای هماهنگی سعودی عراقی در ماه مارس در بغداد نشست برگزار خواهد کرد که در آن نشست، توافقاتی امضا و پروژه‌هایی اجرا خواهد شد، طی دو ماه آینده اعطای روابط به عراقی‌ها از بغداد صورت خواهد گرفت و کنسولگری سعودی هم رسما افتتاح خواهد شد.

الشمری درباره گذرگاه مرزی عرعر میان عربستان و عراق اظهار داشت کشورش به تعهدات خود درباره گذرگاه عمل کرده است و عملیات اجرایی عملا از طریق یک شرکت سعودی آغاز شده و پیش بینی می‌شود حداقل تا چهار ماه آینده به بهره‌برداری برسد.

بر اساس گزارش شبکه تلویزیونی الفرات، سفیر سعودی در بغداد افزود پیش بینی می‌کنیم که این گذرگاه رسمی در ماه ژوئن آینده افتتاح شود.

الشمری گفت عربستان سعودی به ساخت یک گذرگاه کامل و مجهز کردن آن به تمام وسایل مورد نیاز هر گذرگاه مرزی اعم از زیرساخت‌ها و تجهیزات فنی و اداری متعهد شده است که این گذرگاه طی چهار ماه آینده آماده خواهد شد، گذرگاه مرزی با عراق حاوی بزرگترین میدان مبادلات تجاری میان دو کشور خواهد بود و این میدان در خاک سعودی خواهد بود.

سفیر سعودی افزود شکی نیست که با افتتاح این گذرگاه، هزینه تمام کالاهایی که تجار عراقی از عربستان وارد می‌کنند، کاهش خواهد یافت، چرا که به جای ورود از کشورهای مجاور، این کالاها مستقیما وارد خواهد شد و تاثیر مثبت بر حرکت اقتصادی در داخل عراق خواهد گذاشت.

وی مدعی شد که بازار عراق تشنه تولیدات و کالاهای سعودی به خاطر کیفیت و ویژگی‌های عالی و قیمت‌های مناسب آن است.

الشمری از فراهم بودن امکان استفاده بازرگانان عراقی از بنادر عربستان در سواحل دریای سرخ برای واردات و صادرات خبر داد و گفت عراقی‌ها همچنین می‌توانند از بنادر سعودی در دریای سرخ برای عملیات صادرات و واردات از اروپا و آفریقا استفاده کنند، همچنین راه حج و عمره در طول ایام سال از طریق این گذرگاه(عرعر) باز خواهد بود و حجاج و عمره‌گزاران از این گذرگاه برای سفر به مکه مکرمه و مدینه منوره استفاده خواهند کرد.

سفیر سعودی همچنین از بحث و گفت‌وگو میان دو کشور برای امضای توافق‌نامه‌ای در راستای صدور روادید برای بازرگانان و شهروندان عراقی خبر داد و گفت امضای نهایی آن در نشست آینده شورای هماهنگی سعودی عراقی در ماه آینده میلادی در بغداد صورت خواهد گرفت.

وی اظهار داشت افتتاح گذرگاه مرزی عرعر میان دو کشور و وجود بزرگترین میدان مبادلات تجاری، تاثیرات بسیار مثبتی بر منطقه مرزهای شمالی و رشد و شکوفایی فعالیت‌های تجاری و اقتصادی در آن خواهد داشت.

الشمری افزود فعالیت‌های اقتصادی با رونق همراه خواهد شد و منطقه شمالی به مرکز اصلی برای عربستان تبدیل خواهد شد که امکان احداث انبار و انواع کارخانه‌ها هم وجود خواهد داشت.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید