ایسنا/ ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در پایان نشست با رهبر کره شمالی براهمیت مذاکره با آمریکا- کره شمالی تاکید کرد اما گفت که این به نظر کیم جونگ اون بستگی دارد که بخواهد این مذاکرات را ادامه دهد یا نه.

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گفت که اطمینان ندارد مذاکرات شش جانبه خلع سلاح هسته‌ای از سر گرفته شود اما اگر کره شمالی به ضمانت‌های کافی دست یابد این مذاکرات ضروری خواهد بود. این مهم است که تضمین‌های امنیتی بین‌المللی به کره شمالی داده شود. کره شمالی نیازمند ضمانت‌هایی برای حفظ امنیت و حاکمیت این کشور است. برای خلع سلاح هسته‌ای باید اول اقدامات اعتمادسازی انجام شود و این امر تنها با پایبندی به قوانین بین‌المللی صورت خواهد گرفت.

وی افزود: منافع روسیه و آمریکا در مورد کره شمالی یکسان است و ما نمی‌خواهیم استفاده از تسلیحات هسته‌ای گسترش یابد. کیم خواهان عاری سازی کره از تسلیحات اتمی است اما پیش از آن تضمین‌های خاصی می‌خواهد.

پوتین گفت که اون شخصا درخواست کرده که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در جریان مذاکرات ما قرار گیرد.

وی ضمن ابراز رضایت کامل از گفتگوها گفت: درباره تحریم‌ها، موضع آمریکا و خلع سلاح هسته‌ای روابط دوجانبه و سازمان ملل ، روابط با آمریکا و موضوع اصلی یعنی عاری سازی شبه جزیره کره از تسلیحات هسته‌ای بطور مفصل با رهبر کره شمالی گفتگو کرده است.

وی افزود: کیم جونگ اون مردی آرام و باز است و درباره همه مسائل با صراحت صحبت می‌کند. همین باعث شد درباره تمامی مسائل در دستور کار، مذاکرات خوب و راحتی داشته باشیم.

پوتین گفت: او برای گفتگو فرد جالبی است و صحبت‌های پرمعنی زیادی برای گفتن دارد.

رئیس‌جمهور روسیه همچنین تاکید کرد که پروژه‌های مشترک با کره شمالی به ایجاد فضای اعتماد دوجانبه کمک بزرگی خواهد کرد و اجرای این پروژه‌ها هر چه زودتر آغاز شود بهتر خواهد بود.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید