فارس/ نتایج گزارشی که روز پنجشنبه منتشر شده نشان می‌دهد حملات گسترده ائتلاف تحت رهبری آمریکا در یک بازه چهار ماهه در سال ۲۰۱۷ در رقه سوریه به کشته شدن بیش از ۱۶۰۰ غیرنظامی منجر شده است.

بمباران‌های گسترده ائتلاف تحت رهبری آمریکا در شهر رقه سوریه در یک بازه چهار ماهه در سال ۲۰۱۷ به کشته شدن دست‌کم ۱۶۰۰ غیرنظامی منجر شده است.

خبرگزاری فرانسه این آمار را بر اساس گزارشی که امروز پنجشنبه (پنجم اردیبهشت‌ماه) منتشر شده، ارائه داده است. یافته‌های این گزارش بی‌سابقه توسط «عفو بین‌الملل» و گروه «آنتی‌وارز» حاصل چندین ماه تحقیقات میدانی و تحلیل گسترده داده‌های آماری است.

«دوناتلا روورا» از اعضای عفو بین‌الملل گفت: «بسیاری از بمباران‌های هوایی دقیق نبودند و ده‌ها هزار مورد از حملات توپخانه‌ای به صورت کور انجام شدند.»

در این گزارش تصریح شده ائتلاف تحت رهبری آمریکا تنها حدود ۱۰ درصد از این تلفات را می‌پذیرد. رووا گفت: «آنها رقه را با خاک یکسان کردند، اما نمی‌توانند حقایق را پاک کنند.»

این کارشناس عفو بین‌الملل، عدم استفاده از تسلیحات مناسب و عدم انجام عملیات‌های اطلاعاتی و شناسایی را دلیل شمار بالای تلفات عنوان کرد.

ائتلاف تحت رهبری آمریکا حملات در سوریه را از ۲۲ سپتامبر ۲۰۱۴ (۳۱ شهریور ۱۳۹۳) با هدف ادعایی مبارزه با داعش آغاز کرد.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید