فارس/ وزیر کشور ترکیه با اشاره به آسیب پذیر بودن این کشور برابر حمله‌های موشکی، از خرید سامانه دفاعی «اس-400» ساخت روسیه دفاع کرد.

وزیر کشور ترکیه روز یکشنبه ضمن اشاره به ضرورت خرید سامانه دفاع موشکی «اس-400» برای مقابله با حملات احتمالی موشک‌های برد بلند گفت، در گذشته این کشور ابزاری را برای خرید سامانه دفاع موشکی «اس-400» در اختیار نداشت .

وبگاه «احوال» یکشنبه به نقل از روزنامه «ینی شفق» از رسانه‌های حامی دولت ترکیه نوشت که «سلیمان سویلو» وزیر کشور ترکیه در مراسمی در استانبول در این زمینه اظهار داشت: «چرا نباید اس-400 را خریداری کنیم؟ ما در گذشته ابزار نداشتیم. نه تنها ما پول، بلکه قدرت و اعتماد به نفس نیز نداشتیم، اما امروز هر دو وجود دارد.»

وی در ادامه بدون اشاره به کشور یا گروه خاصی اظهار داشت: «آن‌ها می‌توانند هر نقطه از ترکیه را موشک‌های برد بلند هدف قرار دهند.»

بر اساس این گزارش، آمریکا و ناتو نگرانند که سامانه اس-400 ساخت روسیه بتواند اطلاعات مربوط به عملیات نظامی ناتو را جمع آوری کند و به همین دلیل تقاضای لغو خرید این تجهیزات را از ترکیه کرده‌اند اما آنکارا بارها اعلام کرده که اس-400 یک معامله انجام شده است و آنکارا تسلیم فشارهای واشنگتن نمی‌شود.

یک لایحه ارائه شده نمایندگان دو حزب کنگره آمریکا در اوایل ماه جاری نیز خاتمه مشارکت ترکیه در برنامه تولید جنگنده‌های «اف-35» و توقف فروش این هواپیماها به ترکیه را خواستار شد.

این در حالی است که به تازگی یک مقام ترکیه اعلام کرده که نیروهای مسلح این کشور دوره آموزشی چگونگی استفاده از سامانه دفاع موشکی اس- 400 را برای نیروهای خود آغاز کرده اند. (جزئیات بیشتر)

اس-400، جزء پیشرفته‌ترین سامانه‌ها در نوع خود است که توانایی حمل و شلیک سه نوع موشک مختلف را دارد که می‌تواند اهداف متنوعی از قبیل موشک‌های بالستیک، کروز و جنگنده‌های رادار گریز را هدف قرار دهد.شبکه راداری و شناسایی این سامانه می‌تواند هم‌زمان 300 هدف را شناسایی کند. سقف ارتفاع پوشش هوایی این سامانه، 27 کیلومتر است.

ترکیه همچنین علاقه مندی خود در ساخت دیگر تجهیزات نظامی با روسیه از جمله جنگنده‌های پیشرفته را اعلام کرده و روسیه نیز گفته که آماده است ترکیه را به جدیدترین جنگنده‌های «سوخو» مجهز کند.ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید