ایرنا/ مدیر کل سازمان موزه ها و آثار باستانی سوریه با متهم کردن ترکیه به سرقت آثار باستانی این کشور از سازمان های بین المللی خواست تا مانع تجاوز ترکیه به آثار باستانی این کشور در حومه شهر حلب شوند.

به گزارش خبرگزاری روسیا الیوم، در بیانیه این سازمان آمده است که طبق آخرین گزارش ها از منطقه عفرین در حومه حلب که تحت کنترل نیروهای ترکیه و متحدان آن قرار دارد، آثار باستانی موجود در تپه های این منطقه که قدمت آنها به هزاران سال می رسد، حفاری می شوند.

این سازمان همچنین گفت؛ حفاری ها با بلدوز انجام می شود که باعث از بین رفتن کلی بنای تاریخی موجود در تپه عفرین و در حقیقت از بین رفتن تاریخ و تمدن مردم سوریه می شود.

سازمان میراث باستانی سوریه گزارش داد که طبق تصاویری که از مجسمه ها و تندیس های حفاری شده در این منطقه به دست آمده این آثار به هزاره اول پیش از میلاد مسیح بازمی گردد.

محمود حمود مدیر سازمان میراث فرهنگی سوریه تاکید کرد که این سازمان با سازمان های بین المللی برای مطلع کردن آنها از جنایت ها در حق میراث باستانی این کشور در ارتباط است و خواستار حمایت آنها از آثار باستانی در شمال سوریه است.

براساس این گزارش حملات هوایی ترکیه نیز باعث تخریب و ویران شدن بنای معبد "عین داره" و مجسمه های بسیار نادر موجود در آن شده است.

ترکیه به همراه نیروهای هم‌پیمان خود، در جریان عملیات "شاخه زیتون و از مارس ۲۰۱۸ بر عفرین مسلط شده است.

span id="footercontent">
ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید