فارس/ نخست وزیر اسبق عراق تأکید کرد که الحشد الشعبی ضامن امنیت عراق است و مخالف ادغام نیروهای این سازمان، با ارتش یا پلیس است.

المالکی در جریان حضور در برنامه «لقاء خاص» که از شبکه «السومریه» عراق پخش می‌شد، تأکید کرد: «امروز ما نیروهایی داریم که می‌تواند در برابر قوی‌ترین گروه تروریستی که می‌تواند در هر منطقه‌ای دست به تحرک بزند، مقاومت کند».

وی ادامه داد: «با وجود این [نیروها] برای اینکه تجربه پیشین تکرار نشود، می‌گویم که الحشد الشعبی، تضمین و سوپاپ اطمینان امنیت [عراق] است».

رئیس ائتلاف دولة القانون بر این باور است که «نقش الحشد به پایان نرسیده و نیاز به آن منتفی نشده است. افزون بر این باید، اصل تکریم [آن] به خاطر اقداماتی که انجام دادند و [دستاوردهایی] که محقق کردند» رعایت شود.

المالکی همچنین تصریح کرد که حضور الحشد ضرورت دارد، ولی «هیچ کس درباره این صحبت نمی‌کند که الحشد، بدون سازمان‌دهی یا ساختار باشد».

وی در پایان خاطر نشان کرد که الحشد باید «دستگاهی از دستگاه‌های حکومتی باشد که تحت امر فرمانده کل نیروهای مسلح باشد... ولی ما موافق این تفکر نیستم که الحشد الشعبی در پلیس یا ارتش حل شود یا ادغام شود».

اشاره نوری المالکی به فرمان 10 بندی عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق است که اخیرا درباره وضعیت نیروهای الحشد الشعبی صادر کرد(جزئیات بیشتر).

در فرمان 10 بندی نخست وزیر عراق آمده است که الحشد الشعبی «بخشی جدانشدنی از نیروهای مسلح عراق» است و آن دسته از گروه‌هایی که تمایل ندارند به «نیروی مسلح عراق»‌ بپیوندند، می‌توانند جدا شوند و به کار سیاسی بپردازند.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید