فارس/ یک مقام بلندپایه اماراتی مدعی شد که این کشور نگران خروج بخشی از نیروهایش از یمن نیست چرا که توانسته 90 هزار نیرو ی یمنی را تجهیز و آموزش دهد.

در این خصوص دو فرمانده یمنی و چند مسئول دولت مستعفی منصور هادی به خبرگزاری رویترز گفتند که دو افسر سعودی فرماندهی پایگاه نظامی «المخا» و «الخوخه» در استان «تعز» و مشرف به دریای سرخ را در دست گرفته‌اند. دو پایگاهی که امارات از آن‌جا عملیات یورش به استان الحدیده را فرماندهی می‌کرد.

به گفته این منابع، ریاض همچنین تعدادی نیرو که رقم آن مشخص نشده را به شهر ساحلی «عدن» و جزیره «بریم الصغیره» در تنگه باب المندب اعزام کرده است.

رویترز در ادامه نوشته است که سخنگوی ائتلاف سعودی و همچنین سخنگوی دولت امارات از اظهار نظر در این خصوص خودداری کرده‌اند. یک مقام بلندپایه اماراتی اما گفت: «هیچ نگرانی در خصوص به وجود آمدن خلأ در یمن نداریم، چرا که ۹۰ هزار نیروی یمنی را آموزش داده‌ایم. این یک موفقیت بزرگ در یمن است.»

امارات می‌گوید که همچنان به تعهدات خود در قالب ائتلاف و دولت منصورهادی پایبند است. یک مقام دیگر نیز گفت که تصمیم برای کاهش نیروهای اماراتی در یمن در لحظه صورت نگرفته و حاصل گفت‌و‌گو با ریاض است.

رویترز در ادامه مدعی شد که خروج بخشی از نیروهای اماراتی از یمن تأثیری در روند جنگ و یا آتش‌بس در الحدیده ندارد اما باعث می‌شود که افزایش حضور عربستان سعودی در یمن بیش از پیش انتقادات بین‌المللی را بر روی این کشور متمرکز کند.

در همین راستا برخی منابع مطلع در جنوب یمن به پایگاه یمنی المصدر آنلاین گفتند که دولت سعودی کمتر از ۱۰۰ تن از نیروهای خود را به پایگاه «المخا» اعزام کرده تا کنترل این پایگاه را از امارات تحویل بگیرند و باقی نیروها، سودانی هستند؛ این نیروها همچنین خودرو‌های زرهی نیز با خود آورده‌اند. یک سامانه دفاع موشکی «پاتریوت» نیز نصب شده است تا مقر فرماندهی را از حملات پهپادی و مشوکی نیروهای انصارالله محافظت کند.

بنابر این گزارش، امارات متحده عربی از یک هفته گذشته نیروها و سلاح‌های سنگین خود را از پایگاه شهر «الخوخه» در جنوب الحدیده خارج کرده و باقی سلاح‌ها را نیز میان نیروهای محلی از جمله «طارق صالح» و «گارد ریاست‌جمهوری» توزیع کرده است. در این بین برخی عوامل اماراتی در پوشش هلال احمر در شهرهای «المخا» و «الخوخه» باقی مانده و باقی نیروها به مقر نیروهای این کشور در «عدن» منتقل شده‌اند.

روز دوشنبه گذشته خبرگزاری فرانسه به نقل از مسئول اماراتی که نخواست نامش فاش شود، مدعی شد که «ابوظبی قصد دارد راهبرد خود در یمن را از جنگ به صلح تغییر دهد» و از این رو نیروهای اماراتی بنا بر دلایل راهبردی از الحدیده و دیگر مناطق یمن خارج می شوند. (جزئیات بیشتر)

این در حالی است که روزنامه آمریکایی «وال‌استریت ژرنال» اخیرا در گزارشی نوشت که امارات بخش زیادی از نیروهای خود در یمن را خارج کرده و علت این موضوع عکس‌العمل انتقام‌جویانه‌ای است که در صورت آغاز جنگ آمریکا علیه ایران، شامل امارات خواهد شد.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید