تسنیم/ بر اساس جدیدترین گزارش‌های منتشر شده میزان صادرات تسلیحات آلمان در نیمه ابتدایی سال جاری میلادی به شدت افزایش پیدا کرده و کشورهای شرکت کننده در ائتلاف جنگ علیه یمن هم همچنان تسلیحات آلمانی زیادی را وارد می‌کنند.


به گزارش روزنامه "زوددویچه سایتونگ"، صادرات تسلیحات آلمان در 6 ماهه ابتدایی سال جاری میلادی به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کرده و میزان این گونه صادرات در نیمه ابتدایی سال 2019 بیش از تمام صادرات این گونه اقلام در سال گذشته بوده است.

دولت آلمان در نیمه ابتدایی سال جاری میلادی مجوز صادرات تسلیحاتی به ارزش حدود ­5.3 میلیارد یورو تصویب کرده است که بیش از تمام صادرات تسلیحات در سال گذشته بوده است. این در حالی است که در عرض سه سال گذشته حجم صادرات تسلیحات آلمان دائما روند کاهشی داشته و در سال 2018 حدود 4.8 میلیارد یورو بوده است. در مقایسه با 6 ماهه ابتدایی سال گذشته میزان صادرات تسلیحات آلمان در نیمه ابتدایی سال جاری میلادی حدود 107 درصد افزایش داشته است.

در لیست مهم ترین کشورهای وارد کننده تسلیحات آلمان مجارستان با 1.76 میلیارد یورو در رتبه اول و بعد از آن کشور مصر با 801.8 میلیون یورو و سپس کره جنوبی با 277.7 میلیون یورو قرار دارد.

نشریه دی سایت آلمان این گزارش را با استناد به یک درخواست "امید نوری پور"، نماینده حزب سبز آلمان منتشر کرده است.

بر اساس این گزارش در بین ده تا از مهم ترین کشورهای وارد کننده تسلیحات آلمانی امارات هم به عنوان یکی از کشورهای شرکت کننده در جنگ یمن قرار دارد. این کشور در بین وارد کنندگان تسلیحات آلمان با 206.1 میلیون یورو در جایگاه ششم قرار دارد.

این در حالی است که اتحادیه احزاب متحد مسیحی و حزب سوسیال دموکرات آلمان در قرارداد ائتلافی خود مربوط به ماه مارس سال 2018 توافق کرده بودند که صادرات تسلیحات به کشورهایی که مستقیما در جنگ یمن مشارکت دارند را به شدت محدود کنند. امارات همراه با عربستان سعودی جنگی خانمان سوز را در یمن به راه انداخته است.

در مجموع میزان صادرات تسلیحات آلمان به کشورهای ثالث خارج از ناتو و اتحادیه اروپا با 40 درصد کمی کاهش پیدا کرده است، سال گذشته این رقم 50 درصد بود. این آمارها برای اولین بار نشان می دهد که آلمان چقدر قدرتمندانه در تجهیز نیروهای امنیتی مجارستان که از موافقان روند افزایش تسلیحات است کمک می کند. مجارستان بخصوص از آلمان تانک وارد می کند.

"ویکتور اوربان"، نخست وزیر مجارستان در یک سخنرانی در ماه می سال جاری اعلام کرده بود که یک مجارستان قدرتمند بدون یک ارتش قدرتمند وجود نخواهد داشت. وی هم زمان اعلام کرد که کشورش هزینه ها برای نیروهای امنیتی مجارستان را دو برابر خواهد کرد. در حال حاضر مجارستان حدود 1.15 درصد بودجه ناخالص داخلی خود را در زمینه نظامی هزینه می کند.

امید نوری پور، از نماینگان بلند پایه حزب سبز آلمان انتقاد شدیدی به افزایش صادرات تسلیحات آلمان به ویژه به کشورهای امارات و مصر وارد کرده است.

وی در این باره گفته است که به ویژه صدور تسلیحات به مصر و امارات متحده عربی که جزو کشورهای شرکت کننده در ائتلاف نظامی جنگ علیه یمن هستند مغایر با قرارداد ناظر بر تشکیل دولت ائتلافی و موازین مربوط به صادرات تسلیحات آلمان است.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید