فارس/ رئیس جمهور فیلیپین در اعتراض به تلاشهای ایسلند برای تصویب لایحه‌ای در سازمان ملل درخصوص انجام تحقیقات درباره شیوه مبارزه با مواد مخدر در فیلیپین گفت تمام ایسلند از یخ ساخته شده و آن‌ها درکی از مشکلات مردم فیلیپین ندارند.

پس از آنکه کشورهای عضو سازمان ملل به انجام تحقیقی درباره جنگ علیه مواد مخدر در فیلیپین رأی دادند، «رودریگو دوترته» رئیس‌جمهور این کشور در اعتراض به هدایت تصویب این لایحه توسط ایسلند، اعتراضاتی جنجالی را عنوان کرد.
به نوشته خبرگزاری «رویترز»، دوترته روز جمعه طی اظهاراتی عجیب گفت: «مشکل ایسلند چیست؟ فقط یخ. مشکل شما این است. شما بیش از حد یخ دارید و روز و شب [در کشورتان] معلوم نیست».
وی افزود:‌ «برای همین می‌توانید بفهمید چرا هیچ جرمی و هیچ پلیسی در آنجا نیست و آنها فقط می‌روند و یخ می‌خورند». دوترته گفت:‌ «آنها مشکلات اجتماعی، اقتصادی، سیاسی فیلیپین را درک نمی‌کنند».
شورای حقوق بشر سازمان ملل روز پنج‌شنبه با رأی مثبت ۱۸ کشور و رأی منفی ۱۴ کشور، تصمیم گرفت در زمینه تعداد فیلیپینی‌های کشته شده در اجرای طرح مبارزه با مواد مخدر تحقیقاتی را انجام دهد.
پلیس فیلیپین اعلام کرده که طی مبارزه مسلحانه گسترده با قاچاقچیان مواد مخدر حدود ۶۶۰۰ نفر را کشته است. اما برخی فعالان حقوق بشر می‌گویند این تعداد به ۲۷هزار نفر می‌رسد.
برخی گروه‌های حقوق بشری می‌گویند در خلال مبارزه با مواد مخدر در فیلیپین، مواردی از جاسازی مواد مخدر، گزارش‌های جعلی و آزار و اذیت سازمان‌یافته پلیس رخ داده است. دوترته با دفاع از این برنامه گفت باید کاری می‌کردیم زیرا میلیون‌ها فیلیپینی برده مواد مخدری به نام شابو شده بودند.
دوترته همواره به خاطر اظهارات جنجالی خبرساز می شود. او روز دوشنبه در واکنش به تحریکات واشنگتن برای ایجاد تنش بین «مانیل» و پکن گفت، آمریکا می‌خواهد ما را برای جنگ با چین پیش بیاندازد و از من به‌عنوان طعمه استفاده کند ولی ما کرم خاکی نیستیم.
وی پیش‌تر به کانادا هشدار داده بود اگر چند تن زباله‌ای را که با برچسب مواد قابل بازیافت چند سال پیش فیلیپین فروخته بود بازنگرداند، با این کشور وارد جنگ خواهد شد.ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید