ایسنا/ مقامات روسی از ثبت نام حدود ۳۰ نفر از کاندیداهای حضور در پارلمان محلی مسکو ممانعت کرده‌اند؛ چندین تن از منتقدان ولادیمیر پوتین نیز در بین این افراد حضور دارند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سیاست‌مداران اپوزیسیون، با مطرح ساختن نارضایتی‌های عمومی در پی "کاهش استانداردهای زندگی و فسادهای بی‌حساب"، در تلاش برای جمع کردن رای جهت پیروزی در انتخابات ماه سپتامبر مجلس محلی قانون‌گذاری مسکو هستند.
بسیاری از ناظران می‌گویند که دستگاه‌های دولتی روسیه، با استفاده از دلایلی ساختی، از کاندیداتوری هم‌پیمانان محبوب "الکسی ناوالنی"، رهبر اپوزیسیون این کشور جلوگیری کرده‌اند.
دیروز (سه‌شنبه)، مقامات مسئول انتخابات مسکو، اکثر شخصیت‌های سرشناس اپوزیسیون را از شرکت در این انتخابات منع کردند؛ دلیل آن را نیز نداشتن امضای معتبر عنوان کرده‌اند.
لیوبوف سوبول، از هم‌پیمانان نزدیک ناوالنی و دمیتری گدکوف، نماینده سابق پارلمان، اظهار داشته‌اند که مقامات، از بررسی مدارکی که نشان می‌دهد امضاها بدون پایه و دلیل توسط "کارشناسان گرافولوژی" ناشناخته، رد شده‌اند، خودداری کرده‌اند.
سوبول، طی دیدارش با مقامات، اعلام آمادگی کرده است که ویدئوهایی که کاندیداهای رد شده ضبط کرده‌اند و طی آن حمایت‌شان را از وی اعلام می‌دارند، پخش کند؛ با این حال، اعتراض سوبول نادیده گرفته شده است.
پس از منع شدن سوبول جهت حضور در انتخابات، وی به کمیته گفت: "شما به صورت رای‌دهندگان تف کردید؛ شما راهی جز به خیابان‌ها آمدن برای مردم نمی‌گذارید."
چند روز پیش، سوبول از اعتصاب غذای خود با درخواست شفاف‌سازی درخصوص روند بررسی امضاها و نیز رفتار منصفانه با تمام کاندیداها خبر داد.
اپوزیسیون ادعا کرده است که کاندیداهای نزدیک به سرگئی سابیانین، شهردار مسکو، علی‌رغم تخلفات خود، بدون سخت‌گیری برای شرکت در انتخابات تایید شده‌اند.
مقرر شده بود که لیست نهایی نامزدها، امروز (چهارشنبه) اعلام شود.
دمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین، گزارشات علیه مسئولان انتخابات را رد کرده و اظهار داشته است که معترضان در صورت داشتن هرگونه اعتراض، می‌توانند به دادگاه مراجعه کنند و یک دادگاه می‌تواند این را تعیین کند.
اپوزیسیون اعلام کرده است که جهت ثبت شدن نام کاندیداها، تظاهرات همه‌روزه‌ای برگزار خواهد شد. عصر دیروز با وجود بارش شدید، صدها نفر از مردم به تظاهرات پرداختند.
ایلیا یاشین، یکی از سیاست‌مداران اپوزیسیون روسیه و یکی از کاندیداهای محبوب حوزه خودش، در یک سخن‌رانی خشمگینانه طی راه‌پیمائی روز دوشنبه به معترضان گفت: "ما نباید سر فرود آوریم، ما باید مقاومت کنیم؛ من بدون یک نبرد، تسلیم نخواهم شد".


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید