ایرنا/ پارلمان فرانسه روز چهارشنبه با انتشار گزارشی، خسارت مالی برجای مانده از جنبش "جلیقه زردها" را برای اقتصاد این کشور، میلیاردها یورو اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از پاریس، براساس گزارش پارلمان فرانسه، خشونت‌ها و تخریب اموال عمومی در جریان اعتراض‌های چند هفته‌ای جلیقه زردها، پیامدهای مخربی بر همه بخش‌های اقتصاد فرانسه داشته است که رقم آن به میلیاردها یورو می‌رسد.
تهیه کنندگان این گزارش، خسارت‌های اقتصادی برجای مانده مانند یک زلزله توصیف کردند که در اینده پس لرزه‌های اقتصادی بسیار زیادی دارد.
این گزارش که پس از دو ماه تلاش کمیته‌ای از مجمع ملی فرانسه تهیه شده است.
این خسارت‌ها به طور عمده شامل تخریب اموال عمومی و دولتی توسط جلیقه زردها و همچنین اعتصاب‌های گسترده کارمندان فرانسوی شاغل در خدمات عمومی بوده است.
سرسختی مکرون در برابر خواسته‌های مخالفان وی موسوم به جلیقه زردها درحالی است که اعتراضات آنها همچنان کم و بیش ادامه دارد.
شرکت‌های بیمه فرانسه تخمین زده اند که از آغاز اعتراض‌های این کشور تاکنون، بیش از دو میلیارد یورو خسارت به اقتصاد فرانسه وارد شده است.
در چند ماه گذشته، بیش از ۱۰ هزار و ۳۰۰ گردهمایی در این مدت در سرتاسر فرانسه برگزار شد و شرکت کنندگان در آن آزادانه درباره موضوعات گوناگونی چون بهداشت، آموزش و پرورش، فرهنگ، محیط زیست، قدرت خرید، بازنشستگی، مالیات، عدم تساوی و وجود بی عدالتی در اجتماع بحث و گفت وگو کردند.
اعتراض‌ها در ابتدا در واکنش به سیاست‌های اقتصادی «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه بویژه در حوزه سوخت و مالیات آغاز شد اما به سرعت جنبه سیاسی پیدا کرد.
دولت این کشور در هفته‌های گذشته با عقب‌نشینی از برخی سیاست‌های خود و اختصاص بودجه بیشتر به کارگران و بازنشسته‌ها، سعی در مدیریت بحران ایجاد شده داشته اما در این مسیر موفق نبوده است.
از آغاز تظاهرات علیه دولت امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه، تاکنون دستکم دو هزار تظاهرکننده و یک هزار نیروی پلیس زخمی شده اند.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید