باشگاه خبرنگاران/ ال‌چاپو که بزرگ‌ترین و معروف‌ترین قاچاقچی مواد مخدر در قاره آمریکا به شمار می‌رود در دادگاه نیویورک به حبس ابد محکوم شد.

به گزارش اسپوتنیک، دادستان‌های آمریکا در بخش شرقی نیویورک امروز (چهارشنبه) اعلام کردند «خواکین گوزمن لوئرا» (ملقب به ال‌چاپو) بزرگترین قاچاقچی مواد مخدر مکزیک و سرکرده باند تبهکاری «سینالوا» به حبس ابد بعلاوه ۳۰ سال حبس محکوم شده است. ال‌چاپو همچنین باید ۱۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار جریمه بپردازد.
انتظار می‌رود ال‌چاپو برای گذراندن محکومیت خود به زندان فدرال فلورنس در کلرادو که فوق امنیتی‌ترین زندان آمریکاست، اعزام شود. او پیش از این در دادگاهی در نیویورک در ۱۰ مورد اتهامی از جمله توزیع هروئین و کوکائین در آمریکا، پول‌شویی و اداره کسب و کاری تبهکارانه مجرم شناخته شده بود.
ال چاپو، قاچاقچی ۶۳ ساله مواد مخدر تاکنون بار‌ها از سوی پلیس مکزیک دستگیر شده، ولی هر بار با ترفند‌های گوناگونی چون حفر تونل، پرداخت رشوه، حمله مسلحانه افرادش و همچنین پنهان شدن در لباس‌های چرک از زندان گریخته است. او نخستین بار در سال ۱۹۹۳ در گواتمالا دستگیر و به ۲۰ سال حبس در مکزیک محکوم شد، اما در ۲۰۰۱ از زندان گریخت. او در سال ۲۰۱۴ بار دیگر در ایالت سینالوآی مکزیک بازداشت شد که بلافاصله سال بعد از آن توانست از زندان فرار کند. در نهایت در ژانویه سال ۲۰۱۶، مقامات مکزیک پس از دستگیری او را به آمریکا تحویل دادند.
گفته می‌شود باند تبهکاری سینالوا از کشور‌های قاره آمریکا گرفته تا اروپای شرقی، استرالیا، ژاپن، ایتالیا، پرتغال، اسپانیا، آلمان و چندین کشور آفریقایی فعالیت می‌کرده و در واقع یک شرکت تبهکاری بین‌المللی بوده است. سینالوا علاوه بر تجارت مواد مخدری مانند کوکائین و ماری‌جوآنا، در تولید و فروش مواد مخدر مصنوعی و شیمیایی نیز دست داشته است.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید