فارس/ در حالیکه معترضان آشوب‌ها و ناآرامی‌ها را به فرودگاه مهم هنگ کنگ کشانده‌اند، فرماندار این منطقه خودمختار هشدار داد که ادامه اعتراضات خشونت‌بار، پیامدهای خطرناک و نگران‌کننده‌ای را برای این منطقه به همراه خواهد داشت.

فرماندار منطقه «هنگ‌کنگ»، امروز (سه‌شنبه) هشدار داد که اعتراضات خشونت‌‌آمیز، این منطقه را در یک «مسیر بدون بازگشت» قرار می‌دهد.
بنا به گزارش خبرگزاری فرانسه، هشدار رئیس منطقه هنگ‌کنگ درحالی مطرح شده است که تجمع خشونت‌آمیز هزاران معترض هنگ‌کنگی در فرودگاه بین‌المللی این منطقه، روز دوشنبه و صبح سه شنبه به لغو تمامی پروازهای این فرودگاه منتهی شد.
به دنبال اعتراضات خشونت‌بار روز گذشته در منطقه هنگ‌کنگ، دولت مرکزی پکن هشدار داد که ناآرامی‌ها و اغتشاشات باید پایان یابد.
فرودگاه بین‌المللی هنگ‌کنگ که یکی از پرکارترین و شلوغ‌ترین فرودگاههای جهان به حساب می آید، صبح امروز بازگشایی شد اما همچنان صدها پرواز لغو شده است و معترضان هنگ‌کنگ قصد دارند اواخر امروز به وقت محلی مجدداً تظاهرات برپا کنند.

هنگ کنگ از سال ۱۸۴۲ تا ۱۹۹۷ تحت سیطره بریتانیا بوده است اما در سال ۱۹۹۷ و پس از پایان یافتن پیمان پیشین با بریتانیا به جمهوری خلق چین پیوست. این منطقه، دارای بیش از ۷ میلیون نفر جمعیت است و یکی از مراکز مهم مالی در منطقه شرق آسیا و جهان به شمار می‌رود.

«کاری لام» رئیس منطقه هنگ‌کنگ امروز هشدار داد در صورتیکه اعتراضات خشونت‌آمیز پایان نیابد، پیامدهای خطرناکی به همراه خواهد داشت.
وی تصریح کرد:‌«خشونت، خواه استفاده از خشونت یا اینکه تحریک به خشونت باشد، موجب می‌شود که هنگ‌کنگ در مسیر بدون بازگشت قرار گیرد، و جامعه هنگ‌کنگ را در وضعیت نگران‌کننده و خطرناکی سوق می‌دهد».
لام ضمن دعوت معترضان به آرامش، تصریح کرد: «در هفته گذشته، اوضاع هنگ‌کنگ موجب شد از اینکه به این وضعیت خطرناک رسیدیم، نگران شوم. یک دقیقه وقت بگذارید و فکر کنید، به شهرمان، به خانه‌امان نگاه کنید. آیا دوست دارید شاهد سوق دادن آن به پرتگاه باشید».

اعتراضات در هنگ‌کنگ در ابتدا در اعتراض به لایحه استرداد مجرمان به چین برگزار شد و بعد از آن به اعتراضات ضد دولتی تبدیل شد و معترضان هنگ‌کنگ درخواست حقوق و آزادی‌های بیشتر را مطرح کردند.
طبق این گزارش،‌ اعتراضات در هنگ‌کنگ تا حد زیادی به خشونت تبدیل شده است و مأموران پلیس برای متفرق کردن معترضان مجبور به استفاده از گاز اشک‌آور و گلوله‌های پلاستیکی شدند و معترضان نیز با پرتاب آجر و بطری پاسخ نیروهای پلیس را داده‌اند.

مقامات پکن نیز روز گذشته ضمن محکوم کردن اعتراضات خشونت‌بار در هنگ‌کنگ به دلیل استفاده معترضان از بمب‌های بنزینی علیه نیروهای پلیس، آن را با «تروریسم» مرتبط دانست.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید