تسنیم/ عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن دلایل اوضاع کنونی شهر عدن در جنوب این کشور و ریشه‌های اختلاف عربستان و امارات در این باره را تشریح کرد.

"محمد البخیتی" عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن درخصوص علل درگیری نظامی خونین جاری بین شبه‌نظامیان طرفدار امارات و شبه‌نظامیان عبدربه منصور هادی رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن (مورد حمایت عربستان) در جنوب این کشور و به‌طور مشخص در شهر عدن گفت: علت این درگیری، رقابت عربستان و امارات بر سر تقسیم منافع در استان‌های اشغالی یمن است.

البخیتی در پاسخ به این سؤال که "نظر شما درباره برخی گزارشها مبنی بر تلاش امارات برای جدا کردن جنوب یمن به‌منظور تشکیل یک کشور هم‌پیمان برای خود در آنجا با هدف کنترل بر آب‌های منطقه‌ای جنوبی یمن جهت توسعه منافع اقتصادی خود، چیست؟" گفت: تقسیم یمن به ایالتهای کوچک به‌نفع امارات و عربستان است زیرا یمن را تضعیف می‌کند و کشورهای متجاوز می‌توانند به طمع‌ورزی‌ها و اهداف خود برسند، در نتیجه یمن فقط با خطر تقسیم به دو کشور مواجه نیست بلکه با خطر تقسیم شدن به چندین ایالت کوچک روبه‌رو است.

خبرنگار تسنیم سپس این سؤال را مطرح کرد که چرا اختلافات در روزهای اخیر بین نیروهای طرفدار عربستان و نیروهای طرفدار امارات در جنوب یمن به این مرحله رسیده به‌طوری که طی روزهای گذشته شمار زیادی از این نیروها در درگیری‌های خونین با یکدیگر کشته شده‌اند، این در حالی است که عربستان پیشتر مدعی شده بود که امارات یکی از شریان‌های اصلی ائتلاف سعودی در جنگ علیه یمن به‌شمار می‌آید، البخیتی در پاسخ گفت: عربستان و امارات درخصوص تحویل جنوب یمن به امارات توافق کرده بودند. عربستان به بازگرداندن (عبدربه منصور) هادی (رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن) به شهر صنعا به‌عنوان یک حاکم صوری و دستیابی به طمع‌ورزیهای خود در سراسر یمن از طریق او دل بسته بود اما وقتی فهمید که این امر امکان‌پذیر نیست، توجه خود را به‌سمت استان‌های اشغالی یمن معطوف کرد. این استانها انتظار می‌رفت که براساس توافق تقسیم کیک یمن، صددرصد برای امارات باشد و همین مسئله نیز باعث بروز اختلاف با امارات شد.

خبرنگار تسنیم همچنین این پرسش را مطرح کرد که حالا بعد از برملا شدن اهداف ائتلاف سعودی در یمن از جمله بستن دهان‌های منتقدان و انداختن مخالفان به زندان‌ها و ایجاد زندان‌های سرّی و تلاش برای تجزیه یمن به ایالت‌های کوچک در راستای خدمت به طرح امارات و عربستان در منطقه، آشکار شده، آیا طرف‌هایی که در آغاز فریب ادعاهای ائتلاف سعودی از جمله "حمایت از مشروعیت" (حمایت از دولت هادی) را خوردند، از خواب بیدار خواهند شد یا همچنان به تأیید تجاوزگری که باعث ویرانی یمن و تبدیل آن به یکی از فقیرترین کشورهای جهان شده است، ادامه خواهند داد؟ عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن در پاسخ به سؤال گفت: بله، یک خیزش و خروش رو به افزایش در جامعه وجود دارد که یکی از عوامل مهمی است که باعث شده تا کفه "موازنه قوا" به‌نفع یمن سنگینی کند، کنار این عامل، توسعه توانمندیهای دفاعی یمن نیز به‌عنوان یک عامل مهم دیگر در این زمینه مطرح است.
ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید