تسنیم/ رئیس‌جمهور آمریکا مدعی شد دولت چین در حال اعزام نیروی نظامی به مرز این کشور با هنگ‌کنگ است.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا روز سه‌شنبه در پیامی توئیتری مدعی شد دولت چین در حال انتقال نیروی نظامی به مرز این کشور با هنگ‌کنگ است.

دونالد ترامپ در این پیام توئیتری نوشت: «بسیاری از افراد، من و آمریکا را بابت مشکلات کنونی در هنگ‌کنگ سرزنش می‌کنند. نمی‌توانم تصور کنم که دلیلش چیست. نهادهای اطلاعاتی به من اطلاع داده‌اند که دولت چین در حال انتقال نیروی نظامی به مرز هنگ‌کنگ است. همه باید در آرامش و امنیت باشند.»

هنگ‌کنگ طی هفته‌های اخیر صحنه اعتراض مخالفان لایحه لایحه استرداد مجرمین به چین بوده است. معترضان در هنگ کنگ اعتقاد دارند طبق توافق سال 1997 بین بریتانیا و چین، پکن با اعطای برخی آزادی‌ها مانند سیستم قضایی مستقل و آزادی بیان هنگ کنگ موافقت کرده، اما طرح استرداد برخی مجرمان به چین ناقض این توافق و احتمالاً مقدمه‌ای برای دخالتهای بیشتر چین خواهد بود.

کری لام، رئیس دولت محلی هنگ کنگ، 18 تیر با «مرده» خواندن طرح استرداد مجرمان از هنگ کنگ به چین سعی در فرونشاندن خشم معترضان داشت، اما شهروندان هنگ‌کنگی همچنان به اعتراضات خود ادامه داده‌اند و این مسئله باعث شده است که ظن دست داشتن دولت‌های غربی به‌ویژه آمریکا و انگلیس در قضیه هنگ‌کنگ، در بین مقامات چینی تقویت شود.

پکن اخیراً ادامه ناآرامی‌‌های سیاسی در هنگ‌کنگ را نتیجه «دستهای سیاه» آمریکا خواند و به واشنگتن توصیه کرد این موضوع را به خاطر بیاورد که هنگ‌کنگ در واقع «هنگ‌کنگ چین» است.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید