تسنیم/ سخنگوی وزارت خارجه کره شمالی نسبت به اقدام اخیر آمریکا در آزمایش یک فروند موشک کروز و تصمیم واشنگتن برای استقرار جنگنده‌های اف ۳۵ در منطقه واکنش نشان داده است.

به نقل از رویترز، سخنگوی وزارت خارجه کره شمالی امروز پنجشنبه گفت: آزمایش اخیر موشک کروز میان برد آمریکا و تصمیم واشنگتن برای استقرار جنگنده های اف 35 و سایر تجهیزات نظامی در اطراف شبه جزیره کره، اقدامات خطرناکی است که موجب وقوع یک جنگ سرد جدید در منطقه خواهد شد.

خبرگزاری رسمی کره شمالی نیز به نقل از سخنگوی وزارت خارجه این کشور نوشت: پیونگ یانگ همچنان در موضع خود برای حل و فصل همه مسائل از طریق گفتگو و مذاکره تغییری ایجاد نکرده است ولی مذاکره به همراه تهدیدات نظامی، هیچ ارزشی برای ما نخواهد داشت.

وی افزود: اقدامات غیرعادی و خطرناک نظامی همچنان ادامه دارد، این اقدامات می تواند موجب وقوع یک جنگ سرد جدید در شبه جزیره کره و منطقه شود.

در حالی که دومین نشست دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در ماه فوریه در هانوی با شکست روبرو شد، مذاکرات در سطح کارگروه بین ایالات متحده و کره شمالی هنوز از سرگرفته نشده است.

ترامپ و کیم در ماه ژوئن نیز در یک منطقه مرزی بین دو کره دیدار کردند. استفان بایگن فرستاده ویژه آمریکا در امور کره شمالی از روز سه شنبه تاکنون در سئول به سر می برد تا درباره خلع سلاح کره شمالی رایزنی کند. بایگن پیش از سفر به سئول، به توکیو نیز سفر کرده است.

اقدام آمریکا در شلیک موشک کروز با واکنش منفی روسیه و چین نیز روبرو شده است. این نخستین آزمایش موشک کروز آمریکا پس از خروج رسمی این کشور از پیمان نیروهای هسته ای میان برد به شمار می رود.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید