ایرنا/ صدها نفر روز شنبه و همزمان با ازسرگیری تظاهرات ضد دولتی جلیقه زردهای فرانسه، در شهر فرانسوی «نانت» راهپیمایی کردند و با واکنش خشونت‌بار پلیس مواجه شدند.

پلیس به حرکت معترضان شهر نانت که به طرف نیروهای امنیتی گلوله های آتشین پرتاب می کردند، با شلیک گاز اشک آور پاسخ داد.
براساس اعلام سخنگوی مقام های محلی فرانسه، ۲۱ نفر در جریان درگیری های شهر نانت بازداشت شدند.
تصاویر تلویزیونی، صحنه هایی از تلاش معترضان برای ورود به مغازه های شهر نانت و لحظه ورود کامیون های آب پاش پلیس به صحنه را نشان می داد.
جنبش جلیقه زردها نوامبر ۲۰۱۸ (آبان ۹۷) با اعتراض به افزایش بهای سوخت در فرانسه آغاز ، اما اندک اندک به قیامی خشونت بار علیه «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه و دولت وی تبدیل شد.
رئیس جمهوری فرانسه با اختصاص ۱۷ میلیارد یورو (۱۸ میلیارد و ۸۲۰ میلیون دلار) برای افزایش حداقل دستمزدهای ماهیانه و حذف بخشی از مالیات ها، در تلاش است از شدت ناآرامی ها در این کشور بکاهد.

با این حال، دولت مکرون با توجه به اصلاحات جدیدی که قرار است در قالب ادغام ۴۲ سیستم بازنشستگی مختلف به یک سیستم واحد مبتنی بر رتبه بندی اجرا شود، با دور جدید خشم و اعتراض مردمی روبه روست.

اعتراض به این مساله از روز گذشته (جمعه) در پاریس شروع شد به طوری که این شهر، صحنه اعتصاب کارکنان بخش حمل و نقل شهری و تعطیلی ۱۰ خط مترو و اختلال در خطوط ریلی و اتوبوسرانی بود، وضعیتی که به موجب آن، مسافران سرگردان شدند.۹۱۰۹

اعتصاب کنندگان به طرح کاهش مزایای بازنشستگی خود معترض بودند تا از این طریق، برنامه اصلاحات بازنشستگی مکرون را به چالش کشند.

دولت فرانسه در پی اعتصاب سراسری سال گذشته در این کشور در اعتراض به اصلاحات ریلی، متزلزل نشد، ‌اما شخص مکرون به واسطه اعتراضات ضد دولتی در اواخر سال ۲۰۱۸ و اوایل سال ۲۰۱۹ به لحاظ سیاسی تضعیف شد.

اعتراضات آن زمان که با درگیری های خشونت بار خیابانی همراه بود، ریشه در نگرانی از کاهش استانداردهای زندگی و تلاش مکرون برای پیش بردن سریع برنامه اصلاحاتی اش داشت.

به موجب سیستم بازنشستگی فرانسه که به طور خاص متوجه کارکنان شبکه حمل و نقل عمومی پاریس است، به رانندگان قطارهای زیرزمینی و دیگر کارکنانی که زیر زمین کار می کنند، امکان بازنشستگی در سن ۵۲ سالگی اعطا می شود که یک دهه زودتر از سن قانونی بازنشستگی برای برخورداری از حقوق کامل بازنشستگی است.

نتایج یک نظرسنجی حاکیست که تقریبا سه نفر از هر چهار نفر فرانسوی معتقدند که دولت مکرون از پس اصلاحات در این کشور برنمی ‌آید.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید