عصر ایران/ صدراعظم آلمان در تماسی تلفنی با رئیس جمهوری ترکیه بر لزوم توقف هر چه سریعتر حمله نظامی این کشور به سوریه تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری د. پ. آ. آلمان مرکل امروز (یکشنبه) در تماسی تلفنی با «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه از او خواست حمله نظامی به شمال سوریه را سریعتر متوقف کند.
یک سخنگوی دولت آلمان با تایید این خبر گفت خواسته برلین توقف بدون قید و شرط و فوری این حمله نظامی است.
عملیات نظامی ترکیه در سوریه انتقاد شدید مقامات اروپایی را علیه آنکارا به دنبال داشته و شماری از اعضای اتحادیه اروپا نیز این کشور را تحریم تسلیحاتی کرده اند.

در پاسخ به این اقدامات، اردوغان روز پنجشنبه تهدید کرد که اگر اتحادیه اروپا حمله ترکیه به شمال سوریه را اشغالگری توصیف کند، آنکارا «دروازه‌ها را باز کرده و ۳.۶ میلیون آواره را به اروپا می‌فرستد.»

اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۶ میلادی طی توافقی با آنکارا پذیرفت که برای جلوگیری از ورود موج مهاجران به اروپا، کمک‌هایی در اختیار ترکیه قرار دهد. اما ترکیه می‌گوید که ارائه این کمک‌های مالی کُند بوده و بخش ناچیزی از ۴۰ میلیاردی را که صرف کرده، از اروپا دریافت کرده است.

رئیس جمهوری ترکیه روز چهارشنبه اعلام کرد که عملیات چشمه صلح علیه حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) و یگان های مدافع خلق (ی.پ.گ) آغاز شده است.

سوریه با محکوم کردن حمله ترکیه به مناطق کردنشین شمال کشورش گفت که ارتش دمشق برای مقابله با هرگونه چالشی آماده است.ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید