صبح نو/ تظاهرات معترضان موسوم به جلیقه‌زردها در روز ۱۷ نوامبر سال ۲۰۱۸ (۲۶ آبان ۱۳۹۷) و در اعتراض به مسائل اقتصادی در فرانسه آغاز شد. این تظاهرات در ابتدا به افزایش مالیات بر سوخت بود اما دامنه آن به مرور گسترش یافت و به جنبشی تمام‌عیار علیه سیاست‌های «امانوئل مکرون» رییس‌جمهور فرانسه تبدیل شد


به نوشته خبرگزاری «آناتولی» جلیقه‌زردها ضمن به آتش‌کشیدن خودروها، شکستن پنجره‌ها و با پرتاب سنگ با نیروهای پلیس درگیر شدند و پلیس پاریس هم در مقابل با استفاده از گاز اشک‌آور و ماشین آب‌پاش تلاش کرد تا جمعیت را متفرق کند. شماری از خیابآن‌ها و تعدادی از ایستگاه‌های مترو مسدود شدند. این در حالی است که با وجود تعلیق افزایش مالیات‌ها و اعلام افزایش حداقل دستمزدها، تظاهرات‌های اعتراضی در سراسر فرانسه در هفته‌های اخیر هم ادامه داشته است. در اعتراضات شنبه اخیر فرانسه، پلیس این کشور دست‌کم 10 معترض را بازداشت کرده و 6 نفر نیز مجروح شدند.

براساس اعلام دولت فرانسه، در این اعتراضات که یک‌سال از آغاز آن سپری شده است، چهار هزار نفر مجروح و 11 نفر دیگر جان خود را از دست دادند. همچنین چهار هزار و 800 نفر دیگر نیز دستگیر شدند. بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، پلیس برای متفرق‌کردن معترضان در شهر مون‌پلیه از گاز اشک‌آور استفاده کرد. پلیس همچنین برای متفرق‌کردن تظاهرات‌کنندگان در مرکز این شهر از خودروهای آب‌پاش استفاده کرده است. در حالی که دولت فرانسه از برنامه‌های خود برای افزایش مالیات بر سوخت و اقدامات دیگر چشم‌‌پوشی کرده، اما معترضان این کشور همچنان شنبه‌های هر هفته در خیابآن‌های فرانسه حضور پیدا کرده تا ابراز نارضایتی از دولت این کشور را نشان دهند؛ اعتراضاتی که دیروز دوشنبه در قالب دانشجویی هم رقم خورد چرا که یک دانشجوی این کشور به دلیل مشکلات اقتصادی و در اعتراض به دغدغه‌های اقتصادی موجود در کشورش اقدام به خودسوزی کرده بود.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید