ایرنا/ وزارت دفاع روسیه از پروژه‌ای خبر داده است که در آن مسکو هرگونه تحرک نظامی همسایگان خود را تشخیص داده و تحت نظر می‌گیرد و دیگر موشک بالستیک یا جنگنده‌ای نخواهد بود که روس‌ها از حرکت آن در اطراف خود بی‌اطلاع باشند.

وزارت دفاع روسیه در بیانیه ای که در اختیار رسانه‌های دولتی این کشور قرار داده، درباره این رادار جدید گفته است: سیستم جدید راداری روسیه حتی می‌تواند هواپیماهای «استلس» را در فاصله ۳ هزار کیلومتری رهگیری کند.
«یکی از مهمترین وظایف این سیستم، رصد ‌اهدافی مانند بمب‌افکن، موشک‌های کروز، هواپیماهای برخاسته از عرشه ناو یا زمین و پارازیت است.»
براساس آنچه وزارت دفاع روسیه اعلام کرده این سیستم قرار است در امتداد مرزهای روسیه میدان راداری برای ثبت پرتاب موشک‌های کروز ایجاد کند.
این خبر در حالی منتشر شده است که چند روز دیگر نشست اعضای ناتو سازمانی که در راستای مقابله با تهاجم احتمالی شوروی ایجاد شد، برگزار خواهد شد.
هرچند که سران عضو پیمان آتلانتیک شمالی در بدترین دوران گردهم می‌آیند چرا که دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا اعتقادی به دفاع آمریکا از متحدان اروپایی خود در قالب ناتو ندارد و آن را سازمانی می‌داند که فقط هزینه روی دست آمریکایی‌ها می‌گذارد.
«امانوئل مکرون» رییس جمهوری فرانسه نیز با استناد به اقدامات و اظهارات ترامپ علیه ناتو، اعلام کرده که آمریکا سفره خود را از اروپایی‌ها جدا کرده است بنابراین اروپا باید هر چه زودتر از خواب بیدار شود و ارتش مستقل خود را ایجاد کند.
وی همچنین گفته است که ناتو دچار مرگ مغزی شده است عبارتی که خشم «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان را هم در پی داشت.
رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه و یکی از اعضای پرحاشیه ناتو که تمایل دارد جنگنده اف٣۵ آمریکا در کنار سامانه پدافند هوایی اس۴٠٠ روس‌ها را در کشورش بومی کند هم واکنش تندی به رهبر فرانسه داشته و از او بشدت انتقاد کرده است.
فراتر از اختلافات اعضای ناتو با یکدیگر، اختلافات روسیه و پیمان آتلانتیک شمالی تاریخچه‌ای به عمر تاسیس این سازمان دارد چرا که روابط روسیه و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) از هفتاد سال پیش تا امروز همواره با نوسان مواجه بوده است هر چند که در دوره‌ای دو طرف به همکاری روی آوردند اما اکنون اختلاف‌ها هر روز بیشتر می‌شود و تنش‌ها رنگ عملیاتی‌تری به خود می‌گیرند.
ناتو ۷۰ سال پیش و در شرایطی که جهان تازه از جنگ دوم جهانی فارغ شده بود، برای مقابله با اردوگاه شرق به رهبری اتحاد جماهیر شوروی در آمریکا بوجود آمد و ۱۲ کشور شامل آمریکا، کانادا، ایسلند، انگلیس، فرانسه، بلژیک، هلند، لوکزامبورگ، نروژ، دانمارک، ایتالیا و پرتغال هسته اولیه آن را تشکیل دادند.
از اهداف اصلی این سازمان، بازدارندگی در برابر هرگونه تجاوز نظامی به کشورهای عضو آن اعلام شد.
این پایان کار نبود چرا که در طول جنگ سرد ناتو عملا به بازوی نظامی آمریکا در راس اردوگاه غرب برای مقابله با اقدامات شوروی و کشورهای عضو پیمان ورشو تبدیل شد.
پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ میلادی که پس از انحلال پیمان ورشو بوقوع پیوست، پیمان ناتو حفظ شد و روند گسترش خود را ادامه داد.
روس ها معتقدند که گسترش ناتو به شرق، برخلاف وعده این پیمان صورت می گیرد و امنیت و تمامیت ارضی این کشور را هدف گرفته است.
سیاستمداران روسیه ازجمله 'ولادیمیر پوتین' رئیس جمهوری روسیه بارها گفته اند که هنگام اتحاد دو آلمان، مقام های غربی و ناتو به گورباچف رهبر وقت شوروی وعده داده بودند که این پیمان گسترش نخواهد یافت.
روس ها به همین دلیل گورباچف را به ساده لوحی و امضا نکردن سندی الزام آور که ناتو را ملزم به عدم گسترش به شرق کند متهم می کنند.
در واقع روند گسترش ناتو و عضوگیری کشورهای اروپایی بویژه کشورهای حوزه بالتیک از نگاه روس‌ها، فریب بزرگی است که هم‌اکنون نیز ادامه دارد هر چند که اختلافات اخیر اعضای آن مسکنی بر زخم دیرینه روس‌ها در روزهایی شده است که ترامپ تلاش دارد زیر تمام توافقات، اصول و قوانین بین‌المللی بزند.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید