فارس/ در ادامه بازداشت مظنونان عضویت در سازمان وابسته به فتح‌الله گولن در ترکیه، رسانه‌های این کشور از بازداشت ۱۰ تن از افرادی خبر داده‌اند که متهم هستند عاملان سازمان گولن برای نفوذ در سفارت‌خانه‌های آنکارا در چند کشور از قبیل عربستان سعودی، آلمان و فرانسه بوده‌اند.

طبق گزارش خبرگزاری «آناتولی»، در ادامه بازداشت‌های افراد وابسته به فتح‌الله گولن که دولت ترکیه او را عامل کودتای نافرجام سه سال قبل در این کشور می‌داند، یک منبع امنیتی آنکارا از بازداشت ۱۰ نفر از «نفوذی‌های» گولن در سفارت‌خانه‌های ترکیه خبر داده است.

طبق این گزارش، در راستای تحقیقات از ۲۹ مظنون در خصوص نفوذ سازمان تروریستی فتح‌الله (گولن) به دفاتر دیپلماتیک وزارت خارجه ترکیه، «۱۰ مظنون، بازداشت شدند».

بازداشت این افراد در ادامه تحقیقات پلیس از اعضای وزارت خارجه ترکیه در خصوص استفاده نیروهای این وزارتخانه از نرم‌افزار «بای‌لاک» صورت گرفته است؛ نرم‌افزاری که به گفته مقام‌های ترکیه عوامل گولن ‌ در شب کودتای نافرجام تابستان ۲۰۱۶ از آن استفاده کرده بودند.

خبرگزاری آناتولی خبر داد، دادستان‌های آنکارا پایتخت ترکیه، پیش‌تر برای این مظنونین قرار بازداشت صادر کرده بود. بازداشت این ۱۰ مظنون در عملیات بامداد امروز شنبه در استان‌های آنکارا و بورسا انجام شده است.

بنا بر این گزارش، ۱۰ فردی که به عنوان عوامل نفوذی سازمان گولن بازداشت شده‌اند، در سفارت‌های ترکیه در ریاض، برلین و پاریس کار می‌کنند و برخی سابقه کار در دیگر سفارت‌ها در کشورهای اروپایی را داشته‌اند.

یکی از افرادی که بازداشت شده، دارای تابعیت مضاعف ترکیه‌ای- آلمانی است و او متهم شده که به عنوان نماینده شاخه گولن در اروپا، فعالیت داشته است.

آنکارا شخص فتح‌الله گولن و سازمان تحت امر او را تروریستی و عامل کودتای نافرجام ۱۵ جولای ۲۰۱۶ (۲۵ تیر ماه ۱۳۹۵) می‌داند و بارها از واشنگتن خواسته که گولن را که در تبعیدی خودخواسته در آمریکا به سر می‌برد را به ترکیه مسترد کند.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید