باشگاه خبرنگاران/ رسانه‌ها با دسترسی به شواهدی اعلام کردند آمریکا طی هفته‌های اخیر از موشک‌های ضد زره «هل فایر» در سوریه استفاده کرده است.

این موشک‌ها که گفته می‌شود از نوع AIM-۱۱۴R۹X هستند، پیشتر در حمله به یکی از اعضای القاعده در یمن استفاده شد. این در حالی است که طبق گزارش‌ها این موشک هفته گذشته در سوریه علیه مواضع ارتش سوریه استفاده شده است.

موشک‌های مخفی و ضد زره هل فایر که به آتش جهنمی نیز معروف هستند، شش تیغه شبیه به شمشیر دارند که به گزارش وبسایت درایو، دستکم سه بار در سال جاری در سوریه از آن‌ها استفاده شده است؛ دو مورد از آن‌ها در سوم و یک مورد در ۷ دسامبر سال جاری توسط نیرو‌های آمریکایی در سوریه استفاده شده است.

در حالی که موارد استفاده از این موشک هنوز نامشخص است، اما بسیاری از رسانه‌ها اعلام کرده‌اند این موشک که برای آخرین بار در فوریه سال ۲۰۱۷ علیه موضع «احمد حسن ابوخیرالمصری» یکی از سرکردگان القاعده در یمن استفاده شد به تازگی در سوریه نیز پرتاب شده است.

رسانه با اشاره به ضدزره بودن این موشک‌ها اعلام کردند تصاویری که از وسایل نقلیه نظامی به شدت آسیب دیده منتشر شده حاکی از آن است که چنین موشک‌هایی به آن‌ها برخورد کرده است. موشکی که در آن زمان کارشناسان را مبهوت کرده بود و پس از آن مشخص شد که المصری با یک پرتابه شبیه به نینجا کشته شده است.

بنا بر گزارش‌ها طی هفته گذشته آمریکا حداقل دو بار از موشک هل فایر استفاده کرده است؛ اولین حمله در ۳ دسامبر رخ داد که یک مینی بوس در «اطمه» سوریه هدف قرار گرفت. یک وسیله نقلیه دیگر نیز که ادعا شد عناصر تروریستی سوار بر آن بودند در همان روز با این موشک‌ها هدف قرار گرفت. فقط چند روز بعد در ۷ دسامبر بار دیگر از این موشک‌ها در سوریه استفاده شد.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید