ایرنا/ خبرگزاری آل افریکا روز یکشنه از بوجومبارا گزارش داد که کمیسیون حقیقت یاب و آشتی کشور آفریقایی بروندی بزرگترین گور دسته جمعی کشور را با ۶ هزار و ۳۲ جسد کشف و شناسایی کرد.

"پیر کلاور اندایکاریه" رئیس کمیته حقیقت یاب و آشتی بروندی در گفت وگو با خبرنگاران گفت که اعضای این کمیته از ماه ژانویه یعنی آغاز حفاری های دولتی در سراسر این کشور موفق شدند در بزرگترین فقره شش گور جمعی را در استان "کاروسی" این کشور کشف و شناسایی کنند.

وی در عین حال از کشف هزاران گلوله در کنار این شش هزار جسد خبر داد و گفت که تیم اکتشاف و حقیقت یاب مجبور شد از روی برخی منسوجات، عینک و نیز تسبیح افراد هویت این قربانیان را شناسایی کند.

این کشور کوچک آفریقایی که دو قوم بزرگ هوتو و توتسی در آن زندگی می کنند سال ها با دوره های خشونت ناشی از سیاست های استعماری غرب، جنگ های داخلی و دهه های متناوب قتل عام ها به ویژه از قوم هوتو رو به رو بود تا جایی که جنگ های داخلی تا سال ۲۰۰۵ بیش از ۳۰۰ هزار نفر را به کام مرگ برد.

کمیته دولتی حقیقت یاب از سال ۲۰۱۴ تحقیقات در این زمینه را آغاز کرد تا بتواند هویت افرادی را که از سال ۱۸۸۵ در این کشور قربانی خشونت ها شدند شناسایی کند. به همین دلیل تا کنون موفق شده است بیش از ۴ هزار گور جمعی را در این کشور شناسایی کرده که در این تعداد گور ۱۴۲ هزار نفر به صورت جمعی قتل عام و دفن شده بودند.

توتسی(ها) که باتوسی، توسی، واتوسی یا واتوتسی نیز نامیده می‌شوند، مردمانی دام‌پرور در مناطق مرکزی قاره آفریقا هستند که یکی از سه قوم اصلی کشورهای بروندی و رواندا را تشکیل می‌دهند.

آنها که اقلیتی اشرافی را تشکیل می‌دادند در حدود ۹ درصد جمعیت رواندا و ۱۴ درصد جمعیت بروندی را شامل می‌شدند که پس از نسل کشی دولتی گسترده سال ۱۹۹۴ در این دو کشور جمعیت چند میلیونی آنها رو به کاهش گذاشت.

گسترش توتسی‌ها تا دوران استعمار اروپاییان در اواخر سدهٔ نوزدهم ادامه یافت و تا این زمان رابطهٔ بین هوتوها و توتسی‌ها هنوز دوستانه بود، اما توجه و التفات دولت استعماری بلژیک در فاصلهٔ سال‌های ۱۹۱۶ تا ۱۹۶۱ به توتسی‌ها باعث شدت یافتن دشمنی بین مردمان دو قوم شد.

توتسی‌ها موقعیت غالب خود بر اکثریت هوتو را در رواندا تا ۱۹۶۱ که نظام سلطنتی برچیده شد حفظ کردند، اما پس از آن توتسی‌های تبعیدشده با تشکیل جبهه‌ای و انجام عملیات نظامی درصدد بازپس‌گیری قدرت در رواندا تا ۱۹۹۴ برآمدند.

اما توتسی‌ها در بوروندی برخلاف رواندا توانستند قدرت را به رغم شورش‌های ادواری قوم هوتو در آن کشور همچنان در دستان خود نگاه دارند. اما طی شورش نافرجام در سال ۱۹۷۲ در بروندی در حدود ۱۰۰ هزار نفر که بیشترشان را هوتوها تشکیل می‌دادند کشته شدند.

با این وجود هفته گذشته سازمان ملل متحد پیش بینی کرد که احتمالا از ماه مه ۲۰۲۰ (اردیبهشت آینده) وضعیت حقوق بشر در این کشور رو به وخامت خواهد گذاشت .

چون این دو قوم و یا گروه 'توتسی' و 'هوتو' در دهه ۱۹۹۰ میلادی در بروندی در یک جنگ داخلی مقابل یکدیگر می جنگیدند. به همین دلیل رییس جمهوری پیشین بروندی تاکید دارد که شرایط در این کشور وخیم تر ازآن است که به نظر می رسد و هرچه زودتر باید در این زمینه تدبیری اندیشیده شود تا از بروز یک جنگ طایفه ای جلوگیری گردد.
از سوی دیگر یک سخنگوی امور خارجه اتحادیه اروپا نیز ضمن ابراز نگرانی از حوادت تروریستی اخیر در بروندی گفت، بیم آن می رود تا اوضاع امنیتی در این کشور وخیم تر شود.
بروندی در بدترین بحران سیاسی خود از زمان پایان جنگ داخلی در این کشور در سال ۲۰۰۵ بسر می برد.
ناآرامی های کنونی در بروندی چندی پیش با اعلام تصمیم 'پییر کورونزیزا' رییس جمهوری این کشور در خصوص نامزدی مجدد در انتخابات ریاست جمهوری آغاز شد.
مخالفان رییس جمهوری و قدرت های غربی این تصمیم را مغایر با قانون اساسی و معاهده صلحی دانستند که به جنگ داخلی در این کشور پایان داد.
کورونزیزا در انتخابات ریاست جمهوری ی۲۱ ژوییه (۳۰ تیر) که مخالفان آن را تحریم کرده بودند، برای سومین بار به ریاست جمهوری بروندی انتخب شد.
رهبران قاره آفریقا نگران تجزیه و از هم پاشیده شدن بروندی بر اساس خطوط قومی و ازسرگرفته شدن جنگ داخلی دیگری در این کشور هستند.ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید