فارس/ وزیر دفاع آمریکا گفت: واشنگتن و طالبان درباره مسائل مختلفی به توافق رسیدند و در صورت پیشرفت قرار است آمریکا بخش عمده‌ای از ماموریت خود را در افغانستان تعلیق کند.

«مایک اسپر» وزیر دفاع آمریکا درباره زمان آغاز طرح کاهش خشونت از سوی طالبان در افغانستان گفت: در حال رایزنی برای آغاز طرح کاهش خشونت هستیم و تاکنون زمان دقیقی در این باره تعیین نشده است.

اسپر در جمع خبرنگاران در حاشیه نشست مونیخ در آلمان، افزود: در حال رایزنی با طرف‌های مختلف هستیم و تاکنون زمان مشخصی برای آغاز طرح کاهش خشونت در افغانستان مشخص نشده است.

به گفته وزیر دفاع آمریکا دوره‌ای برای طرح کاهش خشونت در نظر گرفته شده و پس از این زمان درباره مراحل بعدی تصمیم‌گیری خواهد شد.

اسپر تاکید کرد: قرار است تعداد نظامیان آمریکا در افغانستان به 8 هزار و 600 نفر کاهش یابد، اما کاهش نیروها براساس شرایط میدانی در افغانستان اتخاذ خواهد شد.

به نوشته سی ان ان، وزیر دفاع آمریکا همچنین گفت: آمریکا و طالبان درباره مسائل مختلفی به توافق رسیدند و در صورت پیشرفت قرار است آمریکا بخش عمده‌ای از ماموریت خود را در افغانستان تعلیق کند.

وی تصریح کرد: «در حال حاضر ما در مرحله اول انجام توافق یعنی کاهش خشونت هستیم و اگر تمام شرایط به خوبی پیش رود و طرف‌ها به تعهدات انجام شده خود متعهد باشند مرحله بعدی آغاز خواهد شد.»

ترامپ در دوران انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اعلام کرد که سربازان این کشور را از افغانستان خارج خواهد کرد، اما پس از گذشت 3 سال از دوران ریاست جمهوری وی، تاکنون موفق به انجام این کار نشده و در اکنون در آستانه کارزار انتخاباتی قصد بار دیگر این موضوع را مطرح کرده است.

به گفته وزیر دفاع آمریکا، فرماندهان آمریکا در افغانستان اعلام کردند که تعداد 8 هزار نظامی این کشور برای ادامه ماموریت کافی بوده و باقی نظامیان خارج خواهند شد.

تاکنون 7 نظامی آمریکایی طی سال جاری در افغانستان کشته شدند و مقامات آمریکایی تلاش دارند با توافق با طالبان به جنگ 19 ساله این کشور در افغانستان خاتمه دهند.

این در حالی است که «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا چندی پیش در سومین خطابه سالانه خود، موسوم به «سخنرانی وضعیت کشور» بار دیگر از خروج سربازان این کشور از افغانستان سخن گفت.

وی در سخنرانی خود با اشاره به طولانی شدن جنگ افغانستان گفت تلاش‌ها در جریان است تا جنگ در این کشور پایان یابد.

ترامپ با اذعان به اینکه جنگ افغانستان هزینه سنگینی را بر عهده خانواده‌های آمریکا متحمل کرده، تاکید کرد که به به‌دنبال خروج سربازان آمریکایی از افغانستان است.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید