ایرنا/ وزیر خارجه عربستان گفت که تمام کشورهایی که منافع تجاری در خلیج فارس دارند مانند آلمان، باید در تامین امنیت این منطقه مشارکت کنند.

«فیصل بن فرحان بن عبدالله» وزیر امور خارجه عربستان سعودی در گفت وگو با روزنامه آلمانی "ولت آم زونتاگ" افزود: «همه کشورهایی که از تجارت کالا از طریق خلیج فارس ذی نفع هستند باید در تامین امنیت مسیر دریایی آن مشارکت و این شامل آلمان نیز می‌شود.»
به گفته وزیر امور خارجه عربستان، تامین انرژی آلمان و تحویل محموله‌های نفتی به این کشور به اوضاع منطقه خلیج فارس بستگی دارد.
آلمان تاکنون در ماموریت ائتلاف دریایی به سرکردگی آمریکا در آب‌های خلیج فارس و ماموریت‌ نظارتی کشورهای اروپایی در خلیج عمان به رهبری فرانسه شرکت نکرده است .
ائتلاف دریایی به فرماندهی آمریکا که در آب‌های خلیج فارس رسما کار خود را هفتم شهریور ۹۸ آغاز شد با حضورکشور های انگلیس، استرالیا و بحرین در همراهی با واشنگتن مدعی است، امنیت و تردد آزاد نفتکش‌ها در تنگه هرمز را تضمین می‌کند.
اما بعدا فرانسه نیز از ماموریت نظامی دریایی اروپا در خلیج فارس خبر داد که هدف آن تقویت امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز اعلام شده و دانمارک، یونان و هلند حمایت نظامی خود از آن را اعلام کردند. با این حال کشورهای دیگر اروپایی از جمله بلژیک، دانمارک، یونان، ایتالیا، هلند، پرتغال و آلمان فقط حمایت سیاسی خود از این طرح را اعلام کرده‌اند.
وزیر امور خارجه عربستان همچنین به ولت آم زونتاگ گفت: سایر کشورهای اروپایی از جمله فرانسه اکنون می‌خواهند به تامین امنیت خلیج فارس کمک کنند و اگر آلمان هم در ماموریت‌های تحت رهبری آمریکا و یا فرانسه شرکت کند بسیار ارزشمند خواهد بود.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید