ایسنا/ با تشدید درگیری‌ها میان نیروهای امنیتی یونان و مهاجران دولت یونان اعلام کرد مانور ۲۴ ساعته‌ای با گلوله‌های واقعی در مرزهایش با ترکیه برگزار می‌کند.

به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، پس از آنکه ترکیه اعلام کرد دیگر مانع عبور آزاد مهاجران به سمت اروپا نخواهد شد، یونان با سیل مهاجران به سمت اروپا مواجه شد اما دولت این کشور گفته است فعالیت‌های رسیدگی به امور پناهندگی را تعلیق و نیروهایش را در مرزهای این کشور با ترکیه مستقر کرده است.

دولت یونان نیروهای ارتش و پلیس را به مرزهای شمال غرب این کشور اعزام کرده و تاکید داشته که ورود مهاجران ثبت نام نشده به این کشور غیرقانونی قلمداد خواهد شد.

ارتش اعلام کرده که با اجرای مانور ۲۴ ساعته‌ای با گلوله‌های واقعی در مرز یونان منطقه برای هرگونه تردد هرگونه افراد در طول این مانور خطرناک خواهد بود.

به گفته پلیس مهاجران بر ۱۰ بخش مرزی تمرکز کرده‌اند. طی روزهای گذشته دولت یونان از گاز اشک آور و شیلنگ‌های پرفشار آب برای مقابله با جمعیت مهاجران یورش آورده به مرز استفاده کرد.

یونان پس از آنکه صدها مهاجر از نقاط عبوری کنترل نشده برای ورود به خاک این کشور استفاده کردند، روز یکشنبه مرزهای خود را در بالاترین حالت آماده‌باش قرار داد.

نخست وزیر یونان نیز روز یکشنبه با انتشار توییتی ضمن تاکید بر اینکه یونان قصد حفاظت از مرزهای خود را دارد، به مهاجران هشدار داد، در صورتی که مهاجران بخواهند به شکل غیرقانونی وارد یونان شوند، آنها را باز خواهیم گرداند.

وی افزود: روز سه‌شنبه به همراه رییس اتحادیه اروپا از مرزهای زمینی یونان با ترکیه در منطقه اوروس بازدید خواهد کرد.

یونان بر این باور است که به دلیل تجمع هزاران مهاجر در مرزهای خود با تهدیدی بزرگ مواجه است.

به گفته سخنگوی دولت یونان، ترکیه این مساله را موجب شده و آن را تشویق می‌کند.

برخی شاهدان عینی اعلام کردند: پلیس یونان برای متفرق کردن پناهجویانی که به سمت آنها سنگ پرتاب می‌کردند و قصد داشتند با زور مسیر را باز کرده و از طریق ترکیه وارد یونان شوند، گاز اشک‌آور شلیک کردند.

درگیری‌ها میان آنها دو روز متوالی در گذرگاه مرزی شهر کاستانی ادامه داشت و پلیس یونان تلاش کرد با شلیک گاز اشک‌آور مهاجران را مجبور به بازگشت کند.

طبق اعلام پلیس یونان حداقل ۱۰۰۰ تن از روز یکشنبه از راه دریا خود را به سه جزیره یونانی نزدیک به ساحل ترکیه رسانده‌اند.

مهاجران در مرز زمینی شمال یونان با عبور از رودخانه خود را به خاک یونان رساندند.

خبرگزاری رویترز نیز گزارش داد: گروه‌هایی شامل ۳۰ تن کنار یکی از مسیرها تجمع کردند که از جمله آنها یک زن افغان و نوزاد پنج روزه‌اش بود.

یک کودک امروز (دوشنبه) مقابل سواحل جزیره لیسبوس یونان پس از غرق شدن قایق مهاجران حامل ۵۰ تن جان باخت.

#باهم_شکستش_می‌دهیم
ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید