فارس/ وبگاه خبری شبکه العربیه در گزارشی اعلام کرد که شبه‌نظامیان موسوم به «ارتش ملی لیبی»، چند پدافند هوایی ترکیه در فرودگاه بین‌المللی «معیتیقه» را منهدم کردند.

وبگاه خبری شبکه «العربیه» در گزارشی به نقل از اتاق عملیات شبه‌نظامیان موسوم به «ارتش ملی لیبی» اعلام کرد که این عناصر چند پدافند هوایی ترکیه را در فرودگاه بین‌المللی «معیتیقه» (شمال غرب لیبی) منهدم کرده‌اند.

العربیه در ادامه گزارش کرد که به دنبال این حادثه، دولت «وفاق ملی» مستقر در طرابلس (پایتخت) پرواز ناوگان هوایی این کشور را به طور موقت به تعویق انداخت.

کشور لیبی بعد از سرنگونی سرهنگ «معمر القذافی»، دیکتاتور لیبی در سال ۲۰۱۱، مدتی بدون دولت مرکزی ماند تا اینکه سال ۲۰۱۵ با حمایت سازمان ملل و جامعه بین‌الملل، دولت وفاق ملی با هدف ایجاد ثبات در این کشور به ریاست السراج بر اساس توافق «صُخیرات» مغرب تشکیل شد. هم‌اکنون شهر طرابلس، محل استقرار این دولت و پارلمان وابسته به آن است.

به دنبال تشکیل این دولت، نیروهای سیاسی و نظامی حامی ژنرال خلیفه حفتر، فرمانده نیروهای موسوم به ارتش ملی لیبی نیز دست به ایجاد دولت موازی به ریاست «عبدالله الثنی» و پارلمان در طبرق (شرق لیبی) زدند که به پارلمان طُبرُق معروف است و طی این سال‌ها، بین نیروهای مورد حمایت این دو دولت و پارلمان، جنگ و درگیری است.

دولت وفاق ملی و دولت طُبرق لیبی طی این مدت بر سر تصاحب قدرت در این کشور در حال نزاع و جنگ هستند و همین امر باعث ایجاد صف‌بندی‌های بین‌المللی و منطقه‌‌ای شده است. به رغم اینکه دولت وفاق لیبی به ریاست فایز السراج مورد حمایت برخی دولت‌های اروپایی و سازمان ملل است، ولی روسیه، مصر، عربستان سعودی، امارات، یونان و ایتالیا، از دولت موازی مستقر در بنغازی حمایت سیاسی و نظامی می‌کنند.

#باهم_شکستش_می‌دهیم
ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید