ایرنا/ معترضان فرانسوی که در قالب جنبش موسوم به «جلیقه‌زردها» از نوامبر سال ۲۰۱۸ تاکنون در اعتراض به سیاست‌های دولت از پا ننشسته و به شیوه‌های مختلف به اعتصاب‌ها و تظاهرات خود حتی در اوج ممنوعیت‌های دولت ادامه داده‌اند، این بار و در میان محدودیت‌های اجتماعی الیزه برای مهار کرونا، امشب دست به ماهی تابه می‌شوند.

به نوشته روز شنبه «هافینگتون پست»، جلیقه‌زردها قصد دارند ساعت ۲۱ به وقت محلی شنبه از پنجره‌های خانه‌هایشان ماهی تابه به دست شده و با کوبیدن روی آنها اعتراض خود را اعلام کنند.

در فراخوانی که در شبکه‌های اجتماعی از جمله صفحه توئیتر منتسب به جلیقه‌زردها همرسانی شده از معترضان خواسته شده از ساعت ۲۱ ماهی تابه به دست با تمامی وجود روی آنها بکوبند. در پستی از این حساب توئیتری نوشته شده است: «ما محصور هستیم اما سوء استفاده‌های دولت و انکار دمکراتیک که ۱۷ماه است بر ما تحمیل شده را فراموش نمی‌کنیم.»

هافینگتون پست نوشت: با وجود الزام برای رعایت قانون، در هفتاد و یکمین اقدام، جلیقه‌زردها با وجود حصر تحمیل شده در فرانسه به عنوان بخشی از مبارزه با شیوع کرونا ، قصد سکوت ندارند. به هیچ وجه خبری از راهپیمایی در خیابان‌ها و ضرب و شتم در پیاده‌روها در روز شنبه نیست.

این رسانه آمریکایی با اشاره به تجمع شنبه گذشته معترضان در پاریس در قالب هفتادمین هفته اعتراض‌ها با حضور ۴۰۰ نفر که منجر به دستگیری ۳۴ نفر شد، نوشت: در حالی که هر شب در بسیاری از شهرها صدها نفر ساعت ۲۰ به وقت محلی مراقبان بهداشتی را که در خط مقدم مبارزه با کرونا قرار دارند تشویق می کنند، جلیقه‌زردها خواستار تکرار این اقدام در روز شنبه این بار با ماهی تابه هستند.

هزاران نیروی امنیتی فرانسوی روز شنبه گذشته در مرکز پاریس مستقر شدند تا معترضان ضد دولتی موسوم به جلیقه زردها را که بی‌توجه به ممنوعیت برگزاری تجمعات به‌دلیل شیوع کرونا در این شهر تظاهرات کردند، پراکنده کنند.

این فراخوان با عنوان «این محکم کوبیده خواهد شد» در شبکه‌های اجتماعی و بین گروه‌های مختلف پخش می‌شود.

این اعتراض امشب در حالی دنبال می شود که فرانسه از روز سه شنبه وارد قرنطینه شده است. مقامات اعلام کرده‌اند که قرنطینه دو هفته ای در این کشور احتمالا تمدید خواهد شد.

از ابتدای شیوع ویروس کرونا در فرانسه تا به این لحظه طبق آمار جهانی، ۱۲هزار و ۶۱۲ نفر به این ویروس مبتلا شده‌اند. همچنین ۴۵۰ نفر بر اثر ابتلا به کرونا در این کشور جان خود را از دست داده‌اند.

#باهم_شکستش_می‌دهیم
ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید