تسنیم/ منابع رژیم صهیونیستی به نقل از نخست وزیر این رژیم و رقیب سرسخت وی از دستیابی به تفاهم برای تشکیل دولت مشترک خبر دادند.

بنیامین نتانیاهو رئیس حزب لیکود و نخست وزیر کنونی رژیم صهیونیستی و بنی گانتس رئیس حزب موسوم به«حوسن لیسرائیل» مدعی دستیابی به تفاهماتی برای تشکیل دولت یکپارچه شدند.

این خبر در پی نشست نتانیاهو و گانتس در آخرین ساعات شب گذشته و در بیانیه ای مشترک اعلام شد.

در بیانیه مشترک صادره پس از جلسه مذاکرات میان نتانیاهو و گانتس در مقر نخست وزیری رژیم صهیونیستی که هشت ساعت به طول انجامید، آمده است امروز نشست دیگری با هدف دستیابی به توافق نهایی و امضای آن برگزار می شود

بر اساس تفاهمات به دست آمده، دولت وحدت به صورتی که نخست وزیر متناوب و چرخشی باشد، تشکیل خواهد شد بر این اساس که ابتدا نتانیاهو به مدت هجده ماه نخست وزیر می شود و پس از وی، گانتس هم به مدت هجده ماه نخست وزیری را برعهده می گیرد. در ائتلاف دولتی هم احزاب لیکود، حوسن لیسرائیل، شاس، یهودوت هتوراه و ائتلاف احزاب راسترای یامینا حضور دارند.

رادیو رسمی کان رژیم صهیونیستی در این باره گزارش داد از جمله مسائلی که مورد اختلاف دو طرف بوده و درباره آن هم بحث و بررسی صورت گرفت، این مسئله است که چه کسی منصب وزیر دادگستری را برعهده گیرد و نیز تضمین ها برای عملیات چرخشی بودن ریاست دولت است، بر اساس تفاهمات ابتدا نخست وزیری را برعهده می گیرد.

ارزیابی ها نشان می دهد که حزب حوسن لیسرائیل رغبتی به دستیابی به پست وزارت خارجه ندارد، چرا که گابی اشکنازی به این منصب اهتمامی نشان نمی دهد، چرا که بر اساس توافق به دست آمده، وی به مدت یک سال و نیم وزیر خارجه خواهد شد تا گانتس پس از تصدی نخست وزیری بر اساس توافقنامه چرخشی شدن نخست وزیری، از منصب وزارت امنیت(جنگ) دست بکشد.

در مقابل برخی اعضای حزب حوسن لیسرائیل خواستار وزارت بهداشت یا وزارت امنیت داخلی یا دادن امتیاز از سوی حزب لیکود در ارتباط با منصب ریاست کنست(پارلمان) هستند.

بر اساس گزارش رادیو رژیم صهیونیستی، گانتس مخالفتی با تعیین مجدد یولی ادلشتاین به عنوان رئیس کنست ندارد، ولی احزاب حزب وی در کنست فشارهایی بر ژنرال و رئیس اسبق ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی وارد می کنند تا مانع تصدی مجدد ریاست کنست توسط ادلشتاین از اعضای حزب لیکود نتانیاهو شود. با توجه به اینکه ادلشتاین توضیح داده است یا باید رئیس کنست یا وزیر خارجه شود، بنابراین کوتاه آمدن حزب حوسن لیسرائیل از پست وزارت خارجه ممکن است این مشکل را حل کند.

از جمله مسائلی که در دیدار نتانیاهو و گانتس مطرح شده با توجه به بحث و بررسی درباره منصب نخست وزیری و با توجه به کیفرخواست و محاکمه ای که انتظار نتانیاهو را می کشد، گانتس باید با تدوین و تصویب قانونی موافقت کند که به نتانیاهو اجازه دهد مسئولیت نخست وزیری را برعهده بگیرد.

اما منابعی در حزب حوسن لیسرائیل گفته اند که برخی در این حزب تاکید می کنند با تعیین نتانیاهو به عنوان وزیر پس از انجام چرخشی شدن ریاست دولت مخالف هستند، آنها همچنین بر موضع خود مبنی بر مخالفت با تعیین ادلشتاین به نوان رئیس کنست تاکید می کنند.

با پیشرفت در مذاکرات تشکیل دولت به اصطلاح وحدت رژیم صهیونیستی «تامنو شطه» عضو کنست جدایی خود را از «ییش عتید» و پیوستن خود را به حزب گانتس اعلام کرد.

#باهم_شکستش_می‌دهیم
ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید