فارس/ وزیر امور خارجه سابق آمریکا در پیامی در توئیتر به شدت از رئیس جمهور آمریکا به دلیل تجویز داروی ضد مالاریا برای بیماران مبتلا به ویروس کرونا انتقاد کرد و گفت که ترامپ باید ایفای نقش به عنوان پزشک را متوقف کند.

«هیلاری کلینتون» وزیر امور خارجه سابق آمریکا از «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا به دلیل تبلیغ داروی ضد مالاریا به عنوان درمانی برای ویروس کووید-۱۹ انتقاد کرد.

وی در پیامی در توئیتر نوشت: «یک مطالعه بر روی ۹۶ هزار نفر بیمار ویروس کووید-۱۹ نشان می‌دهد کسانی که از داروی ترامپ به عنوان درمان استفاده کرده‌اند خطر مرگ آنها در مقایسه با کسانی که این کار را انجام نداده‌اند بسیار بالاتر رفته است.

هیلاری کلینتون اضافه کرد:‌ «رئیس جمهور باید ایفای نقش به عنوان یک دکتر در تلویزیون را متوقف کند.»

توئیت کلینتون شامل گزارشی از روزنامه واشنگتن پست بوده که در آن نشان می‌دهد مبتلایان به ویروس کووید-۱۹ که با داروی هیدروکسی‌کلوروکین یا کلوروکین درمان شده‌اند با خطر مرگ بیشتری در مقایسه با کسانی که از این دارو استفاده نکرده‌اند مواجه بودند.

یک مطالعه جهانی که بر روی ۹۶ هزار نفر از بیماران در شش قاره انجام شده نشان می‌دهد که افرادی که از داروی هیدروکسی کلوروکین استفاده کرده‌اند با مشکلات قلبی نظیر ضربان قلب نامنظم مواجه شده و بیشتر در معرض ایست قلبی قرار گرفته‌اند.

دکتر «ماندیپ مهرا»، متخصص قلب در بیمارستانی در بوستون آمریکا، گفت: نه تنها (این دارو) مفید نیست، بلکه ما نشانه مداوم از آسیب‌زا بودن آن را مشاهده کرده‌ایم.

دکتر «آرونوف»، رئیس بخش بیماری‌های عفونی در مرکز پزشکی دانشگاه «وندربیلت» و از کسانی که در این تحقیق مشارکت داشتند نیز گفت: واقعاً (این تحقیق) به ما درجه‌ای از اطمینان را می‌دهد که بعید است از این داروها شاهد فواید در درمان کووید-۱۹ باشیم و حتی شاید مضر باشد.

این در حالی است که رئیس‌جمهور آمریکا از هر فرصتی برای تبلیغ این دارو استفاده کرده و گفته خودش هم داروی «هیدروکسی‌کلروکین» را برای جلوگیری از ابتلا یا کاهش علائم مصرف می‌کند. او پیش از این هم تزریق مواد ضدعفونی کننده به بدن را برای جلوگیری از ابتلا پیشنهاد کرده بود که جامعه علمی آمریکا را در شوک فرو برد.