فارس/ یک نماینده پارلمان عراق از ائتلاف الفتح گسترش دامنه اعتراضات و خشونت‌ها در آمریکا را نشانه ضعف دولت این کشور و وجود اختلال در ساختار جامعه آمریکا توصیف کرد.

«فاضل جابر» نماینده پارلمان عراق از ائتلاف عراق پیش‌بینی کرد که اعتراضات در آمریکا با وجود استفاده از زور برای سرکوب این اعتراضات، همچنان ادامه یابد و به تجزیه آمریکا همانند اتحاد جماهیر شوروی سابق منتهی شود.
جابر در مصاحبه با وبگاه «المعلومه» تصریح کرد که گسترش دامه اعتراضات سیاهپوستان آمریکایی به چندین ایالت، دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور این کشور را در وضعیت بغرنجی قرار داده است.
او گفت که اعتراضات در آمریکا برای نخستین بار نیست که اتفاق می‌افتد بلکه پیش از این نیز اعتراضات خشونت‌باری در این کشور رخ داده و آمریکایی‌ها با وجود ادعای داشتن دولت دموکراتیک و خواهان آزادی شهروندان و حقوق بشر اما با استفاده از زور افراطی این اعتراضات را سرکوب کرد.
این نماینده عراقی افزود که این اعتراضات دلیلی بر وجود اختلال در ساختار جامعه آمریکا و نظام آن است.
جابر اشاره کرد که غارت اموال ادامه خواهد یافت و حتی بیشتر نیز می‌شود و هر قدر آمریکا بخواهد با استفاده از زور این اعتراضات را خاموش کند اما بارها و بارها این اعتراضات شعله‌ور خواهد شد تا اینکه در نهایت به تجزیه آمریکا منجر شود همانگونه که برای اتحاد جماهیر شوروی سابق رخ داد.
روز دوشنبه گذشته بود که یک افسر پلیس در شهر «مینیاپولیس» سعی کرد با رفتاری خشن، «جورج فلوید» سیاهپوست ۴۶ ساله را که غیرمسلح بود، بازداشت کند. تصاویر منتشر شده از این حادثه نشان می‌داد که آن پلیس آمریکایی، زانوی خود را روی گردن فلوید قرار داده و مانع نفس کشیدن او شده بود. این رفتار خشونت‌آمیز در نهایت به مرگ فلوید منجر شد.
انتشار این تصاویر، موجی از خشم در ایالت «مینسوتا» را موجب شده و اعتراضات از روز گذشته به نیویورک نیز کشیده است.