ایرنا/ گزارش ها حاکی است به دنبال بازگشایی مدارس در ژاپن به دلیل کاهش تعداد مبتلایان به کرونا، مرزهای این کشور نیز به روی مسافران کشورهای کمتر آلوده به این ویروس گشوده خواهد شد.

مدارس این کشور در طول همه گیری بسته شد اما بتدریج و با کاسته شدن از شمار مبتلایان و بهبود اوضاع در مناطق مختلف، از روز دوشنبه این هفته بسیاری از مدارس درها را به روی دانش آموزان با رعایت پروتکل های بهداشتی باز کرده اند.

برای مدارس برنامه ریزی ها و زمان بندی های مختلفی در نظر گرفته شده است برای مثال در برخی از مدارس شهر توکیو پایتخت ژاپن، دانش آموزان در سه نوبت زمانی به مدرسه می روند دانش آموزان سال اولی نیز از اینکه توانسته اند بار دیگر به مدرسه برگردند و با دوستانشان همبازی شوند، ابراز خرسندی کرده اند.

دولت ژاپن وضعیت اضطراری ملی را که پس از همه گیری و تقریبا از اواسط ماه آوریل به اجرا گذاشته شده بود روز ۲۵ می /۵ خرداد/ برای کلیه مناطق کشور لغو کرد.

البته بازگشایی مدارس خالی از نگرانی نیز نبوده است در شهر کیتا کیوشو از منطقه فوکوکا در جنوب غرب ژاپن ۹۷ نفر در خلال ۹ روز گذشته به کرونا مبتلا شده اند که ۵ نفرشان دانش آموز یک مدرسه ابتدایی بوده اند.

همزمان با این رویداد، دولت اعلام کرده است که در اندیشه بازگشایی مرزهای خود با برخی از کشورهایی است که شمار مبتلایان به کرونا در آنها پایین است.

مقام های مسئول در حال بررسی بازگشایی مرزهای ژاپن به روی مسافرانی از تایلند، استرالیا، نیوزیلند و ویتنام هستند که سطح شیوع بیماری در آنها کم است اما وزارت خارجه ژاپن در این باره اعلام نظر نکرده است.

بر اساس دستورالعمل دولت ژاپن، ورود کلیه اتباع خارجی بیش از ۱۱۰ کشور جهان از جمله ایران از تاریخ ۱۵ فروردین تا دهم تیر سال جاری به ژاپن ممنوع است و تا لغو این محدودیت اتباع کشورهای مزبور حق ورود به این کشور را ندارند.

کلیه خطوط هوایی هم از این امر مستثنی نبوده و اجازه ورود مسافر از کشورهای مذکور از آنان سلب شده است.

بسیاری از مدارس، سینماها، سالن های غذاخوری، فروشگاه ها و مراکز و باشگاه های ورزشی در شهر توکیو و نقاط دیگری از ژاپن از روز دوشنبه فعالیت هایشان را از سرگرفته اند.

وزارت بهداشت ژاپن می گوید که در این کشور نزدیک به ۱۷ هزار نفر به کرونا مبتلا شده و ۹۰۰ نفر هم بر اثر این ویروس جان باخته اند.