فارس/ رئیس شورای حکومتی لیبی اعلام کرد که دولت وفاق ملی طرح آتش‌بسی که امروز از سوی رئیس جمهور مصر پس از دیدارش با رئیس تشکیلات موسوم به ارتش ملی لیبی اعلام شد، را قبول نمی‌کند.

شورای عالی حکومتی لیبی به عنوان مجلس مشاور دولت این کشور ، طرح آتش‌بس در لیبی که امروز در قاهره مطرح شده است، را رد کرد.

«خالد المشری» رئیس شورای عالی حکومتی لیبی گفت: ما با هر گونه طرحی که مبتنی بر توافق سیاسی لیبی نباشم مخالفیم».

المشری تاکید کرد:« حفتر در هیچ کدام از مذاکرات آتی جایی ندارد».

«عبدالفتاح السیسی» رئیس‌‌جمهور مصر پس از نشست امروز (شنبه/۱۷ خرداد) خود با «خلیفه حفتر» فرمانده ارتش ملی لیبی و «عقیله صالح» رئیس پارلمان شرق لیبی در قاهره اعلام کرد، بر سر یک طرح برای برقراری آتش‌بس در لیبی توافق حاصل شده است .

السیسی گفت، این طرح که مورد موافقت خلیفه حفتر و عقیله صالح قرار گرفته، به آتش‌بس در لیبی از تاریخ هشتم ماه جاری میلادی (ژوئن) فرا می‌خواند.

شورای عالی حکومتی لیبی اخیرا هم بر لزوم عدم مذاکره طرف‌های مخالف کودتا با حفتر تا پایان قطعی حملات او تاکید کرد.

تشکیلات موسوم به ارتش ملی لیبی تحت فرماندهی خلیفه حفتر که توسط امارات عربی متحده، عربستان سعودی، روسیه، مصر و اردن حمایت می‌شوند، از ۴ آوریل ۲۰۱۹ (۱۵ فروردین ۹۸)حملات خود به طرابلس را آغاز کردند.

نیروهای دولت وفاق ملی لیبی که توسط سازمان ملل به رسمیت شناخته می‌شوند، در واکنش به تحرکات نظامی حفتر در طرابلس عملیات «برکان الغضب» را آغاز کرده‌اند و طی دو ماه اخیر ضربات سنگینی به نیروهای حفتر وارد کرده و شهرهای متعددی را در غرب لیبی از چنگ آنها درآوردند.

لیبی بیش از پنج سال است که دو دولت و دو ارتش دارد؛ دولت وفاق ملی در طرابلس (غرب) و دولت طبرق در شهر طبرق (شرق لیبی). دولت طبرق که از آن بیشتر به عنوان دولت موازی یا دولت کودتا یاد می‌شود، برخلاف دولت وفاق ملی به رسمیت شناخته نشده و طی این سال‌ها از حفتر حمایت کرده است.