باشگاه خبرنگاران/ طبق جدیدترین پژوهش‌ها، در صورتی که چین قراردادی هسته‌ای با آمریکا به امضا برساند، خسارت‌های فراوانی را از لحاظ ظرفیت‌های موشکی خود متحمل خواهد شد.

پایگاه دیفنس نیوز در گزارشی اعلام کرد پژوهشگران با انتشار نتایج تحقیقاتی جدید، در خصوص امضای پیمانی هسته‌ای از سوی چین با آمریکا هشدار داده و اعلام کرده اند این مسأله می‌تواند خسارتی فراوان را برای پکن به بار آورد.

بر این اساس، طبق یک ارزیابی امنیتی منطقه ای، در صورتی که چین یک پیمان کنترل تسلیحاتی جدید با آمریکا به مانند پیمان «آی ان اف» (پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان برد که میان آمریکا و شوروی سابق منعقد شده بود) به امضا رساند، ممکن است به از دست دادن ۹۵ درصد از ظرفیت موشک‌های بالستیک و کروز پکن منجر شود.

پژوهشگران موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک (IISS) که در لندن مستقر است، در تحقیقات خود با عنوان «بررسی امنیت منطقه‌ای آسیا- اقیانوسیه ۲۰۲۰» اعلام کردند پکن در صورتی که به یک پیمانی جدید شبیه «پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان برد» (آی ان اف) ملحق شود، مجبور خواهد شد ۹۵ درصد از موشک‌های موجود بالستیک و کروز خود را منهدم کند.

همچنین در ادامه این تحقیقات آمده که انتظار داشتن از چین برای امضای چنین قراردادی بطور کلی امری غیر منطقی است؛ چرا که بیشتر موشک‌های چین در رده موشک‌های کوتاه برد و میان برد قرار دارد و همین مسأله سبب شده تا به این کشور امتیازی قابل مقایسه در برابر کشور‌های دیگر در منطقه داده شود.

طبق برآورد موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک، چین بیش از ۲۲۰۰ موشک دارد که می‌توانند در صورت امضای چنین قرادادی، شامل این پیمان شوند. همچنین بنابر یک ارزیابی که در سال ۲۰۱۹ انجام گرفت، چین تنها ۹۰ موشک بالستیک قاره پیما دارد که می‌تواند به خاک آمریکا برسد.

پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان برد موسوم به «آی ان اف» پیمانی برای کنترل تسلیحاتی میان آمریکا و شوروی سابق بود که در تاریخ ۸ دسامبر ۱۹۸۷ میان «میخائیل گورباچف» دبیرکل حزب کمونیست اتحاد جماهیر شوروی و «رونالد ریگان» رئیس جمهوری وقت آمریکا به امضا رسید.

برپایه این معاهده، توسعه و ساخت تمامی موشک‌های زمینی با بُرد ۵۰۰ تا ۵۵۰۰ کیلومتر ممنوع شد. این توافق در سال‌های پایانی جنگ سرد میان آمریکا و شوری به امضا رسید.

گفتنی است در اکتبر ۲۰۱۸ دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا رسما خروج کشورش از این پیمان را اعلام کرد.