باشگاه خبرنگاران/ شبکه «آر تی» به نقل از یک منبع عراقی از جزئیات مذاکرات پیش روی بغداد و واشنگتن خبر داد.

شبکه آر تی امروز شنبه به نقل از یک منبع دولتی عراق از جزئیات و مکانیسم گفتگو‌های کشورش با دولت آمریکا که قرار است در نیمه ماه جاری میلادی آغاز شود، خبر داد.

این منبع دولتی عراق به شبکه آر تی گفت: تیم عراقی متشکل از ۲۰ نفر در تخصص‌های سیاست، امنیت، اقتصاد و فرهنگ خواهد بود و برخی از اعضای تیم عراق از سوی شخص مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق انتخاب شده اند.

وی در ادامه افزود: این گفتگو‌ها از طریق مجازی و یک فضای سایبری که برای این مقصود درست شده، انجام خواهد شد و به هیچ وجه چهره به چهره نخواهد بود.

او همچنین اعلام کرد تیم مذاکره کننده عراقی، اولویت‌هایی را در مذاکرات از جمله مسأله «حضور نیرو‌های آمریکایی»، «پشتیبانی از نیرو‌های عراقی» و «همکاری در زمینه اقتصاد» را مشخص کرده است.

وی همچنین تصریح کرد: انتظار می‌رود آمریکایی‌ها دو پرونده مهم که نخستین آن مربوط به گروه‌های مسلح عراقی که خارج از چارچوب نیرو‌های الحشد الشعبی فعالیت دارند و نیز مسأله درخواست از دولت عراق برای دادن تعهد در زمینه حمایت از منافع واشنگتن در عراق را مطرح کنند.

مذاکرات میان دولت آمریکا و عراق در حالی قرار است در اواسط ماه جاری میلادی آغاز شود که برخی چهره‌های عراقی با انجام هرگونه مذاکره‌ای که سبب تقویت حضور آمریکایی‌ها در عراق شود، مخالفت کرده اند.

«کریم المحمداوی» عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق چهارشنبه هفته گذشته در مصاحبه با پایگاه خبری «المعلومه» به گفت‌وگوی قریب‌الوقوع میان آمریکا و دولت عراق درخصوص بازنگری درباره توافق راهبردی میان دو طرف پرداخت و گفت: مذاکرات میان واشنگتن و بغداد که از نیمه ماه جاری آغاز خواهد شد، اگر به بحث خروج نیرو‌های آمریکایی از کشور نپردازد، اهداف واقعی عراق را محقق نخواهد کرد.

المحمداوی تاکید کرد: پارلمان با هر گونه مذاکره میان بغداد و واشنگتن که موجب تقویت حضور آمریکا در خاک عراق شود، مخالفت خواهد کرد.