میزان/ تنش میان مصر و اتیوپی بر سر آبگیری سد النهضه تشدید شده و به نقطه بحرانی رسیده است.

از زمان اقدام اتیوپی برای ساخت سد «النهضه»، تنش میان این کشور با مصر و سودان بالا گرفته است.

سد النهضه که در ۱۵ کیلومتری مرز اتیوپی با سودان ساخته شده و تا اکتبر ۲۰۱۹ حدود ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته، در صورت اتمام، بزرگ‌ترین نیروگاه برق آبی آفریقا و هفتمین سد بزرگ جهان خواهد بود.
اتیوپی به تازگی اعلام کرده که تصمیم به آبگیری سد النهضه طی ماه آینده میلادی را داشته و این تصمیم را بدون توجه به این موضوع که توافقی با مصر و سودان حاصل شود یا خیر، اجرایی خواهد کرد.

این تصمیم اتیوپی با واکنش مصر و سودان مواجه شده و این کشورها خواهان آن شدند که تا پیش از آبگیری سد النهضه، توافقی در این خصوص حاصل شود.

آخرین دور از رایزنی‌ها میان مصر و اتیوپی برای دستیابی به توافق بدون نتیجه پایان یافت؛ در پی تشدید تنش‎ها، قاهره خواستار ورود شورای امنیت به این موضوع شده است.

مصر روز جمعه از شورای امنیت سازمان ملل خواست تا در این پرونده ورود پیدا کرده و به حل و فصل آن کمک کند.

تاکنون چندین دور از مذاکرات میان مصر و سودان و اتیوپی بر سر آبگیری سد النهضه بدون دستیابی به هیچگونه نتیجه‌ای پایان یافته است.

آخرین دور از گفت وگو‌ها میان ۳ کشور از روز ۹ ژوئن (۲۰ خرداد) به صورت ویدئو کنفرانس آغاز شد؛ پیش از این نیز مذاکراتی طی ماه فوریه در واشنگتن میان ۳ کشور برگزار شد و بدون نتیجه پایان یافت.

در همین حال، «سامح شکری»، وزیر خارجه مصر، می‎گوید «مصر به دنبال حل سیاسی این بحران است.»

وی در مصاحبه با شبکه العربیه ضمن بیان این مطلب که قاهره و آدیس آبابا در حال رایزرنی درباره سد النهضه با نزدیک کردن دیدگاه‌ها هستند، گفت «کشورش پیش نویس یک توافق را در این خصوص ارائه داده است.»

«شکری»، افزود «طرف اتیوپیایی همواره میانجیگری در این باره را رد می‌کند.»

وزیر خارجه در بخش دیگری ضمن اشاره به ارجاع پرونده سد النهضه به شورای امنیت، تاکید کرد که این اقدام یک تصمیم حاکمیتی از سوی مصر بوده است.