مهر/ تحلیلگر صهیونیست با اشاره به تشدید اختلافات میان قاهره و آدیس آبابا بر سر سد النهضه از احتمال روی آوردن مصر به گزینه نظامی علیه اتیوپی سخن به میان آورده است.

رای الیوم در گزارشی با اشاره به تحولات میان مصر و اتیوپی آورده است: در حالی که بسیاری از ناظران از احتمال روی آوردن مصر به عملیات نظامی گسترده در لیبی پس از تهدید عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر، خبر می دهند؛ «ایهود یعاری» تحلیلگر امور عربی و خاورمیانه ای کانال ۱۲ رژیم صهیونیستی اعلام کرد که افزایش اختلاف میان مصر و اتیوپی درباره سد النهضه، مصر را مجبور به ورود به جنگ خواهد کرد به ویژه که تنش میان دو کشور به مرحله خطرناکی رسیده است.

این تحلیلگر صهیونیست بر این باور است اگر مصر به گوشه رینگ برده شود به تصمیم دشوار مبنی بر اینکه راه حلی غیر از اقدام نظامی وجود ندارد، روی می آورد.

وی اعلام کرد: اگر سد النهضه به اتمام برسد و مورد بهره برداری قرار گیرد، مصر حدود ۱۵ میلیارد مکعب از منابع آبی خود را از دست خواهد داد که سیاست گذاران در قاهره آنرا به مثابه فاجعه واقعی محسوب می کنند.

از نگاه این تحلیلگر صهیونیست، مصر و اتیوپی به بن بست خورده اند و تلاش های آمریکا برای حل مشکل میان دو کشور با شکست روبرو شده است و از سویی مصر و اتیوپی در این رویارویی تنها هستند.

ایهود یعاری در ادامه از تلاش مصر برای کسب موافقت سودان با احداث پایگاه نظامی مصر در اراضی سودان و مخالفت خارطوم با آن خبر داده است و اینکه مقامات جدید سودان با یافتن جای پای نظامی از سوی مصر در کشورشان مخالف هستند.

این تحلیلگر صهیونیست اعلام کرد: مصری ها خود را از یکی از قوی ترین ارتش ها در منطقه می دانند به ویژه پس از دست یابی به جنگنده های سوخو۳۵ روسیه.

ایهود یعاری در ادامه گفت: مصریها به اریتره برای موافقت با احداث پایگاه نظامی با گنجایش ۲۰ هزار نظامی در اراضی اریتره روی آورده اند.