ایسنا/ اتاق ۳۹ نام سازمانی مخفی در کره شمالی است که گفته می‌شود وظیفه تامین ارز خارجی برای رهبری حزب کارگران کره شمالی را برعهده دارد.

به گزارش روزنامه اکسپرس،کیم جونگ ایل در سال ۱۹۷۴ این سازمان را بنا نهاد. این نهاد از آن جهت که کره شمالی به خاطر تحریم‌ها محدود شده، برای این کشور آسیایی مهم است.
دیوید مکسول، سرهنگ بازنشسته نیروهای ویژه ارتش آمریکا و کارشناس حوزه کره شمالی به نیویورک پست گفت: فکر می‌کنید کیم جونگ اون از کجا وسایل لوکس خودش مثل مرسدس بنز، ساعت‌های رولکس و مشروبات را تامین می‌کند؟ همه این پول‌ها برای خرید از این اتاق تامین می‌شود.
گفته شده که نام رسمی این اتاق دفتر شماره ۳۹ کمیته مرکزی حزب کارگران کره است اما به آن اتاق ۳۹ یا دفتر ۳۹ یا واحد ۳۹ نیز گفته می‌شود.
برخی از گزارش‌ها نشان می‌دهد که چو سونگ، همسر کیم یو جونگ، خواهر رهبر کره شمالی یکی از مقام‌های این اتاق باشد یا برای واحدی از ارتش کار می‌کند که مسئول حفاظت از جان برادر زنش است.
جیسون لی، فراری کره شمالی که همراه با پدرش به عنوان مدیران این اتاق فعالیت داشت، گفته است:‌ به نظر می‌رسد که این اتاق، مثل یک بانک برای کیم جونگ اون است.
شان کینگ، تحلیلگر آسیایی نیز گفت: ‌خانواده کیم شبیه به یک خانواده نقاب‌دار جرایم سازمان یافته هستند تا رهبران یک کشور.
دولت کره شمالی همچنین دیپلمات‌ها را در حالی به خارج از کشور اعزام می‌کند که آنها باید مقادیری از ارز مطمئن را به هر شکلی که می‌توانند به کشورشان منتقل کنند. سفارتخانه‌های کره شمالی همانند یک تشکیلات جنایی چند ملیتی رفتار می‌کنند.
در همین حال، کره شمالی به گردشگران اجازه نمی‌دهد تا از پول این کشور استفاده کنند و به همین دلیل باید از ارزهای خارجی استفاده کنند. در برخی از مکان‌ها هم گردشگران می‌توانند از ین ژاپن و روبل روسیه استفاده کنند. استفاده از دلار، یورو و یوآن چین در کره شمالی توسط گردشگران رایج است.