فارس/ سخنگوی وزارت خارجه چین هشدار داده در صورتی که آمریکا امتیازات ویژه خود برای هنگ‌کنگ را لغو کند، تلافی خواهد کرد.

«ژائو لیجیان»، سخنگوی وزارت خارجه چین امروز (سه‌شنبه) در بیانیه‌ای متعهد شد در صورتی که آمریکا امتیازات ویژه خود برای هنگ‌کنگ را لغو کند، تلافی خواهد کرد.
به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، چین در حالی آمریکا را تهدید به تلافی کرده که تنش‌ها در مورد لایحه امنیت ملی هنگ‌کنگ افزایش یافته‌اند.
اسپوتنیک نوشت، لیجیان در بیانیه امروز خود جزئیاتی در مورد اقدامات احتمالی پکن در قبال آمریکا مطرح نکرد.
روزنامه «ساوت چاینا مورنینگ پست» و رادیو تلویزیون هنگ‌کنگ (آرتی‌اچ‌کی) گزارش داده‌اند که کمیته دائمی کنگره ملی خلق چین، امروز (سه‌شنبه) لایحه امنیت ملی هنگ‌کنگ را با اتفاق آرا تصویب کرده است.
«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا، دهم خرداد ماه در یک کنفرانس خبری گفته بود به دولتش دستور داده روند حذف «امتیازات ویژه» هنگ‌کنگ را آغاز کنند.
ترامپ این اظهارات را دریک کنفرانس خبری کاخ سفید مطرح کرد و مدعی شد چین به وعده خود برای حفظ خودمختاری هنگ‌کنگ عمل نکرده است. او گفت اقدام چین علیه هنگ‌کنگ برای مردم هنگ‌کنگ، چین و دنیا تراژدی است.
رئیس‌جمهور آمریکا گفت: «ما برای لغو امتیازات ویژه هنگ‌کنگ اقدام خواهیم کرد.» وی همچنین اضافه کرد واشنگتن تحریم‌هایی را علیه افرادی که به باور او در نفی خودمختاری هنگ‌کنگ نقش داشته‌اند، اعمال خواهد کرد.»
دولت چین می‌گوید هدف این لایحه مقابله با براندازی، تروریسم و مقابله با مداخلات خارجی در امور هنگ‌کنگ است. دولت هنگ‌کنگ نیز اعلام کرده هر تحریمی یک شمشیر دو لبه است که نه تنها به منافع هنگ‌کنگ بلکه به اقتصاد آمریکا نیز ضربه بزرگی وارد خواهد کرد.
کشورهای غربی به رهبری آمریکا به دنبال اعمال فشار به چین برای کاهش تسلط این کشور بر هنگ کنگ هستند.