فارس/ وزیر هم‌حزبی نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی با اشاره به عدم دریافت چراغ سبز از واشنگتن برای طرح اشغال کرانه باختری، احتمال اجرای گسترده آن در روز یکم جولای را رد کرد.

«زئیو اِلکین» وزیر منابع آبی و آموزش عالی رژیم صهیونیستی امروز (سه‌شنبه) احتمال اجرای بخش اعظم طرح اشغال سی درصدی کرانه باختری در ابتدای ماه آینده میلادی (یکم جولای) را رد کرد.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، اِلکین در یک مصاحبه رادیویی گفت اسرائیل هنوز چراغ سبزی که می‌خواهد را از واشنگتن برای اجرای الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری و همچنین مناطقی که فلسطینیان برای دولت آتی خود در نظر دارند، دریافت نکرده است.

بر این اساس، وی توضیح داد: «هر کسی که تصویری را ترسیم می‌کند که در یکم جولای همه چیز تمام می‌شود، این کار را باید با مسئولیت خود انجام دهد. از فردا شمارش [برای اجرای طرح] آغاز خواهد شد».

به نوشته رویترز، تا این لحظه هیچ برنامه‌ای برای جلسه کابینه رژیم صهیونیستی در روز چهارشنبه مصادف با یکم جولای اعلام نشده است.

این در حالی است که شبکه «کان‌نیوز» بامداد امروز مدعی شد نتانیاهو در گفت‌وگو با اعضای حزب لیکود تلویحاََ اشاره کرده که طرح اشغال کرانه باختری از ابتلای ماه آینده میلادی (فردا) اجرا نخواهد شد. (جزئیات بیشتر)

رژیم صهیونیستی قصد دارد با حمایت‌های دولت آمریکا، سی درصد از کرانه باختری فلسطین را به قلمرو خود ملحق و آن را رسماً اشغال کند. مقامات و گروه‌های فلسطینی این اقدام را بخشی از طرح ضد فلسطینی آمریکا موسوم به معامله قرن می‌دانند و به همین دلیل خواستار قطع همکاری با آمریکا و اسرائیل هستند.

از سوی دیگر «بنی گانتز» وزیر جنگ و نخست‌وزیر چرخشی توافق کابینه ائتلافی تل‌آویو امروز مجدداََ گفت تاریخ یکم جولای، روز مقدسی نیست و با روزهای دیگر برای اجرای طرح اشغال فرقی ندارد.