الف/ یکی از منتقدان بارز نظام سعودی که از همکاران و دوستان جمال خاشقجی بود پیشنهاد یک معامله و درواقع باج چند ده میلیون‌دلاری به محمد بن‌سلمان داده است.

به گزارش روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی٬ «عمر عبدالعزیز» منتقد برجسته نظام سعودی که از دوستان «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی که به دستور «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان در کنسولگری این کشور در ترکیه به طرز وحشتناکی ترور شد نیز هست٬ یک پیشنهاد معامله مالی در ازای آزادی اعضای خانواده‌اش ٬ به محمد بن‌سلمان ارائه کرد.

القدس العربی نوشت: عمر عبدالعزیز که اکنون مقیم کاناداست طی انتشار ویدئویی در سایت یوتیوب اعلام کرد که آگوست ۲۰۱۸ دولت سعودی دو برادر وی به نام‌های احمد و عبدالمجید و تعدادی از دوستانش را دستگیر و از طریق واسطه‌هایی به عمر اطلاع داده بود که فعالیت‌های رسانه‌ای و اظهار نظر در شبکه‌های اجتماعی را متوقف کند تا آنها تنها برادرانش را آزاد کنند.

به گزارش روزنامه القدس العربی٬ عمر عبدالعزیز در این ویدئو گفت که مقامات عربستان تلفن من را هک کرده بودند و می‌توانستند همه مکالماتم را ببینند٬ آنها برادرانم را مدتی آزاد و مجددا بازداشت می‌کردند و پس از آن ده‌ها نفر از دو سال قبل به خاطر من بازداشت شده‌اند؛ درحالی که هیچگونه گرایش یا فعالیت سیاسی ندارند.

طبق اطلاعات القدس العربی٬ وی افزود که بعد از این اتفاقات به سرم زد که با نظام سعودی برای آزادی برادران و دوستانم معامله کنم؛ به این صورت که در ازای آزادی هریک ۲ میلیون دلار بپردازم که در مجموع به ۲۰ میلیون دلار می‌رسد؛ همانطور که پیش از این مقامات عربستان پس از دریافت اموال بازداشت‌شدگان معروف هتل «ریتز کالتون» آنها را آزاد کردند.

این روزنامه افزود: دوست جمال خاشقجی ادامه داد که منابع می‌گویند ۳۰ هزار زندانی سیاسی در زندان‌های محمد بن سلمان هستند که اگر بخواهیم بهای آزادی آنها (باج) را به دولت عربستان بپردازیم هزینه‌اش از پروژه رویایی «نئوم» بن سلمان نیز فراتر می‌رود.

وی ابراز داشت که این اقدام دو فایده بزرگ برای نظام سعودی دارد: اول اینکه می‌تواند بحران اقتصادی خود را تا حد زیادی حل کند و دوم چهره خود را در جوامع بین‌المللی بهبود بخشد. به نوشته روزنامه مذکور٬ نام عمر عبدالعزیر پس از ماجرای ترور جمال خاشقجی بر سر زبان‌ها افتاد که مقامات سعودی با هک کردن تلفن همراه وی متوجه ارتباطش با خاشقجی شده و فهمیدند این دو قصد داشتند پروژه «زنبورهای الکترونیکی» را برای مقابله با «مگس های الکترونیکی» که محمد بن سلمان برای جاسوسی از مخالفانش راه‌اندازی کرده٬ اجرا کنند.