ایرنا/ منابع رسمی سوریه عصر جمعه از انفجار بمب در مسیر کاروان نظامیان آمریکا در شهر الصبحه در شرق استان دیرالزور خبر داد.

خبرگزاری رسمی سوریه سانا، به شمار کشته و زخمی‌های احتمالی این انفجار اشاره‌ای نکرده است.
انفجار بمب ۲ روز پس از آن روی می‌دهد که آمریکا یک فرودگاه نظامی غیرقانونی در استان الحسکه در شرق سوریه احداث کرده است.
براساس این گزارش، هدف آمریکا از احداث این فرودگاه تقویت حضور نظامی در منطقه جزیره سوریه اعلام شده است.
نظامیان آمریکایی در ماه‌های گذشته برای تقویت حضورشان در پایگاه‌هایی غیرقانونی خود در منطقه جزیره سوریه، هزاران کامیون حامل سلاح، تجهیزات نظامی و لجستیک را از طریق گذرگاه‌های غیرقانونی وارد الحسکه کردند تا نفت و دیگر ثروت‌های این منطقه را با همکاری و همدستی مزدورانشان که حامیان آنان در این منطقه هستند، به یغما ببرند.
با شکست گروه تروریستی داعش در دو سال گذشته در سوریه، نیروهای کرد به دلیل حضور کم رنگ نیروهای سوریه در شمال و شمال شرق این کشور، کنترل بیشتر میادین نفتی سوریه را در اختیار گرفتند.
اما در آبان ماه سال جاری، آمریکا با هدف تقویت حضور نظامی خود در میادین نفتی تحت اشغال کردها در شمال شرق سوریه به استان‌های دیرالزور و حسکه در شمال شرق این کشور، کاروان‌های نظامی اعزام کرد.
سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه نیز پیشتر گفته بود که ایالت متحده آمریکا نفت سوریه را علنی به سرقت می برد، در حالی که سوریه به خاطر تحریم اجازه وارد کردن نفت ندارد.
پیشتر نیز لؤی فلوح معاون نماینده دائم سوریه در سازمان ملل متحد خواستار قطع سرقت درآمدهای نفتی و گازی سوریه توسط آمریکا شده بود.
سوریه از نظر ذخایر نفتی با ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون بشکه در بین کشورهای مختلف جهان با سهم ۱۵ دهم درصد در جایگاه ۳۲ بعد از مالزی و قبل از آرژانتین قرار دارد و مهم‌ترین حوزه‌های نفتی این کشور در بخش های شرقی و استان دیرالزور دومین استان بزرگ سوریه پس از حمص در مرکز این کشور قرار دارد و بخش کمتری نیز در مناطق دیگر نظیر حما، الرقه و حمص است.