ایسنا/ چین یکی از مقام‌هایی را که در جریان سرکوب اعتراضات ۲۰۱۱ در چین به یکی از اشخاص برجسته بدل شد، به عنوان رئیس دفتر امنیت ملی جدید این کشور در هنگ کنگ منصوب کرده است.

به گزارش رویترز، ژنگ یانژیونگ ۵۷ ساله را که اخیرا به عنوان دبیرکل کمیته حزب کمونیست چین در استان گوآنگدونگ خدمت می‌کرد، به عنوان رئیس دفتر جدید امنیت ملی در هنگ کنگ گماشته است.
این آژانس جدید امنیتی بر اساس قانون امنیت ملی تشکیل شده که چین آن را برای هنگ کنگ اعمال کرده و قرار است به مجازات افراد دخیل در خرابکاری، تروریسم، تبانی با نیروهای خارجی و جدایی طلبی بپردازد و مظنونان در صورت اثبات جرمشان به حبس ابد محکوم می‌شوند.
ژنگ یانژیونگ در جریان فعالیتش به عنوان دبیرکل کمیته حزب کمونیست چین در استان گوآنگدونگ و بابت موضعش در قبال معترضان در روستای ووکان در این استان به شدت جنجال به پا کرد.
روستائیان در آن زمان به دنبال جبران خسارات اراضی مصادره‌ای توسط دولت بودند و کمیته‌ای را برای نمایندگی از حقوق خود انتخاب کردند. آنها همچنین نارضایتی‌های خود را به رسانه‌های خارجی منتقل کردند. کلیپ‌های ویدئویی که از یک نشست داخلی دولت در آن زمان افشا شد نشان داد که ژنگ یانژیونگ به شدت روستاییان را مورد انتقاد قرار داده و رسانه‌های خارجی را "فاسد" خواند.