ایسنا/ برای نخستین بار از زمان بن بست نظامی بین چین و هند و کشته شدن ۲۰ سرباز هندی، پاکستان علنا به پکن اعلام کرد که امنیت منطقه رو به وخامت است و تاکید کرد که "موضع متخاصم دهلی نو و سیاست‌های توسعه طلبانه‌اش" تهدیدی علیه صلح در منطقه است.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری The News، پاکستان همچنین در پیامی به کشورهای جهان اعلام کرد که همچنان به "سیاست چین واحد" پای‌بند است و قاطعانه از چین بابت منافعش در هنگ‌کنگ، تایوان، تبت و سین‌کیانگ حمایت می‌کند.
روز جمعه، تماس تلفنی بین شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان و وانگ یی، وزیر خارجه چین برقرار شد و در آن دو طرف به بررسی مسائل مهم منطقه‌ای، بین‌المللی و دوجانبه پرداختند.
وزارت خارجه پاکستان در بیانیه‌ای اعلام کرد:‌ وزیر خارجه چین به همتای پاکستانی خود درباره اوضاع منطقه گزارش داد و همچنین اقدامات صادقانه و مداوم این کشور را در ترغیب صلح و ثبات در منطقه مورد قدردانی قرار داد و از پاکستان بابت کمک به چین در دوران‌های سخت و پر چالش تشکر کرد.
وزیر خارجه پاکستان همچنین به این مساله اشاره کرد که مناقشات در منطقه بایستی از طریق ابزار صلح آمیز و مکانیسم‌های مورد توافق بجای راهکارهای یکجانبه، غیرقانونی و تخاصمی حل و فصل شود.