فارس/ وزیر خارجه فیلیپین نسبت به برگزاری رزمایش دریایی چین در منطقه مورد اختلاف بین دو کشور واکنش شدید نشان داد.

به گزارش خبرگزاری «آسوشیتدپرس» وزیر خارجه فیلیپین روز جمعه گفت در صورتی که رزمایش چین در دریای چین جنوبی در بخش مورد اختلاف با این کشور انجام شود با واکنش شدید فیلیپین مواجه میشود. «تئودور لاکسین» وزیر خارجه فیلیپین در این زمینه گفت: «اگر این رزمایش در منطقه مورد مشاجره با فیلیپین برگزار شود، به چین اخطار میدهیم که با شدیدترین واکنش چه دیپلماتیک یا مورد دیگر مواجه خواهد شد.»

این شدیدترین واکنش فیلیپین به چین در سال جاری میلادی با وجود بهبود نسبی روابط دو کشور پس از روی کار آمدن « رودریگو دوترته» رئیس جمهور کنونی فیلیپین است.

چین هفته گذشته اعلام کرد قصد دارد از روز ۱ ژوئن (۱۱ تیر) تا ۵ روز به برگزاری رزمایش نظامی در نزدیکی جزایر «پاراسل» اقدام کند.

این در حالی است که روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» به نقل از دریابان «جورج ام. ویکوف» فرمانده آمریکایی اعلام کرد نیروی دریایی این کشور دو ناو هواپیمابر را به دریای چین جنوبی برای شرکت در یک تمرین نظامی اعزام کرده است.

ویکوف بدون ذکر منطقه دقیق تمرین نظامی آمریکا، افزود که هدف فرستادن پیام واضح به شرکا و متحدانمان در خصوص تعهد ما به امنیت و ثبات منطقه‌ای است.