باشگاه خبرنگاران/ مشاور رئیس جمهور ترکیه با انتقاد از مقامات سعودی گفت این کشور نمی‌تواند قاتلان خاشقجی را محاکمه کند.

به نقل از شبکه خبری آر تی، یاسین اوکتای، مشاور رئیس جمهور ترکیه با انتقاد از نحوه تعامل مقامات سعودی با پرونده ترور جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی اعلام کرد عربستان قادر به محاکمه قاتلان خاشقجی نیست و جهان از ترکیه انتظار دارد تا اقدامی را در این خصوص به انجام برساند.

یاسین اوکتای با انتشار مقاله‌ای در روزنامه «ینی شفق» ترکیه نوشت: مرتکبان جنایت خاشقجی و تشویق کنندگان بر این مسأله همچنان روزانه به بسیاری از جنایات اعتراف می‌کنند و حقوق بشر را در داخل و خارج کشورشان نقض می‌کنند. در صورتی که مردم از نگرانی در این خصوص که برخی افراد از این حادثه علیه عربستان استفاده کنند، صحبت به میان آورند، آن‌ها شواهد بسیاری دارند که می‌توانند علیه عربستان بکار گیرند؛ اما این شواهد در برابر جنایت خاشقجی هیچ به حساب می‌آید.

مشاور رئیس جمهور ترکیه همچنین اقدام مقامات سعودی در ممانعت از ورود مقامات ترکیه به کنسولگری ریاض در استانبول را محکوم کرد و گفت: تلاش‌هایی که در جهت پنهانکاری در پرونده قتل این روزنامه نگار صورت می‌گیرد، خود به نوعی اعتراف به این جنایت به شکلی علنی است.

مشاور رئیس جمهور ترکیه همچنین انتقاد‌های زیادی را متوجه «سعود المعجب» دادستان کل عربستان دانست که در پی این حادثه به استانبول سفر کرده بود. یاسین اوکتای گفت: سعود المعجب هیچ اطلاعاتی در زمینه سرنوشت جسد این روزنامه نگار و نیز اعتراف‌های متهمان در اختیار ما قرار نداد؛ بلکه درخواست کرد تا داده‌های تلفن این روزنامه نگار و لپ تاپ او را در اختیارش قرار دهیم. این مسأله نیز نه برای برپایی عدالت، بلکه برای سرپوش رسانه‌ای صورت گرفت تا به نفع مرتکبان این جنایت تمام شود.

او در ادامه در خصوص اظهارات فرزندان خاشقجی در خصوص بخشیدن افرادی که بخاطر این جنایت به اعدام محکوم شدند نیز گفت: آیا فرزندان جمال خاشقجی صلاحیت عفو عاملان جنایتی را که «مادر جنایت ها» محسوب شده و دارای ابعادی است که گویا جنایت در حق بشریت است، در اختیار دارند؟ آیا احکام شریعتی که به آن استناد می‌ورزید، به شما اجازه چنین کاری را می‌دهد؟

خاشقجی در ۲ اکتبر ۲۰۱۸ برای انجام امور ازدواج به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول رفته بود و در آنجا به قتل رسید.
قتل خاشقجی در کنسولگری عربستان سبب شد روابط میان آنکارا و ریاض رو به تیرگی رود. برخی دولت‌های غربی و نیز آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) بر این باور هستند که دستور قتل از سوی محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، صادر شده است؛ مسئله‌ای که مقامات سعودی آن را تکذیب می‌کنند.