باشگاه خبرنگاران/ بنابر ادعای یک رسانه انگلیسی، ویروس کرونا ممکن است از سال‌ها پیش در معدنی در چین کشف شده باشد.

روزنامه انگلیسی ساندی تایمز در گزارشی مدعی شد گروهی از دانشمندان چینی در سال ۲۰۱۳ در جریان تحقیقاتی یک نوع نزدیک به ویروس کرونا را مشاهده کردند و از آن زمان این ویروس را در آزمایشگاه بزرگ ویروس شناسی در ووهان نگهداری کردند.

ساندی تایمز با استناد به مطلبی در نشریه نیچر نوشت کشف ویروس هم خانواده کرونا در معدن مس در جنوب غربی چین می‌تواند تاریخ کشف و خاستگاه اصلی این ویروس را بیش از پیش برای جهانیان عیان سازد.

روزنامه ساندی تایمز در گزارش خود به چندین مورد مرگ مشکوک در همان دوره زمانی اشاره می‌کند، از جمله در سال ۲۰۱۲ نزدیک به ۶ مرد چینی که در معدن مذکور کار می‌کردند دچار آنفلوانزا و ذات الریه شدید شده که سه تن از آن‌ها در اثر بیماری جان باختند. طبق این گزارش نتیجه آزمایش خون چهار تن از آن‌ها از وجود نوع ناشناخته‌ای از آنتی بادی‌های ویروس شبه سارس در بدن این افراد خبر می‌داد. در آن زمان علت مرگ این افراد وجود قارچ در حفره‌های معدن عنوان شد.

گزارش ساندی تایمز در حالی منتشر شده که پکن بار‌ها اعلام کرده هیچ شواهد علمی در تائید درز ویروس کرونا از آزمایشگاهی در ووهان وجود ندارد. رسانه‌های انگلیسی و غربی بار‌ها ادعای گسترش تعمدی ویروس کرونا توسط محققان چینی در سراسر دنیا را مطرح کرده اند.