ایسنا/ حدود هزار نفر علیه حکم دادگاه قانون اساسی بلژیک که ممنوعیت استفاده از حجاب در تحصیلات عالیه را صادر کرده بود، اعتراض کرده و برای دفاع از حق استفاده از حجاب به خیابان‌ها آمدند.

به گزارش "آناتولی"، حدود هزار نفر به خیابان‌های بروکسل، پایتخت بلژیک آمدند تا از حق پوشش حجاب در دانشگاه‌ها، دفاع کنند.
رویداد "#جنگ‌برای‌حجاب" از سوی سه ان‌جی‌او محلی نماینده زنان مسلمان و جنگیدن آن‌ها برای شمول اجتماعی ترتیب داده شده بود.
این اعتراض حکم اخیر دادگاه قانون اساسی را هدف قرار داد که به ممنوعیت نمادهای مذهبی در تحصیلات عالیه مجوز می‌دهد.
عمده معترضان را زنان جوان تشکیل می‌دادند و بسیاری از آن‌ها حجاب نداشتند، اما برای اعتراض علیه تبعیض و نشان دادن همبستگی با همکلاسی‌های محجبه خود، به خیابان آمده بودند.
در این اعتراضات تابلوهایی حمل می‌شد که بر روی آن‌ها نوشته شده بود "یک زن را از روی ظاهرش قضاوت نکنید" و "اگر نتوانم هر چه می‌خواهم بپوشم، پس آزادی کجاست؟ "
تظاهرکنندگان برای احترام به قوانین بلژیک، ماسک زده و سعی داشتند فاصله اجتماعی را رعایت کنند.
در ماه ژوئن، دادگاه قانون اساسی بلژیک این حکم را صادر کرد که ممنوعیت نمادهای مذهبی – از جمله حجاب- در تحصیلات عالیه، نقض آزادی مذهب یا حق تحصیل تحت قانون اساسی بلژیک و کنوانسیون اروپایی حقوق بشر به حساب نمی‌آید.
این تصمیم بعد از آن گرفته شد که دادگاهی در بروکسل، پرونده گروهی از زنان مسلمان را که دانشگاه "فرانسیسکو فرر" را بابت مجاز نبودن پوشیدن روسری به چالش کشیده بودند، به دادگاه قانون اساسی ارجاع داد.
با این وجود، ممنوعیت پوشیدن روسری در سراسر بلژیک وجود ندارد.
چندین مؤسسه تحصیلات عالیه در بلژیک- شامل دانشگاه آزاد بروکسل VUB، یا دانشگاه کاتولیک لوون، در ماه ژوئیه به طور واضح اعلام کردند که از دانشجویان "فارغ از جنسیت، اصالت یا وضعیت اجتماعی، و با حجاب یا بی‌حجاب" استقبال می‌کنند.