تسنیم/ عضو پارلمان افغانستان در واکنش به تلاش‌های تازه عربستان برای نفوذ در نظام آموزشی این کشور هشدار داد که ایجاد مدارس و مراکز عملی توسط سعودی‌ها پیامدهای وحشتناکی خواهد داشت.

«عارف رحمانی» نماینده غزنی در پارلمان افغانستان در جلسه عمومی این مجلس نسبت به تلاش‌های عربستان برای نفوذ در نظام آموزشی افغانستان هشدار داد و خواستار هوشیاری دولت در این باره شد.

رحمانی گفت: مدرسه‌سازی افغانستان توسط عربستان سعودی حتی اگر زیر نظر دولت هم باشد پیامدهای بسیار وحشتناکی خواهد داشت.

وی افزود: اجازه ندهیم هیچ کشوری در افغانستان مدرسه دینی بسازد، خود ما با توجه به عقلانیت و همگرایی مذهبی این کشور برنامه‌های آموزشی داشته باشیم و مدرسه و مکتب دینی بسازیم.

رحمانی همچنین تصریح کرد: عربستان سعودی اگر مردم ما را دوست دارد 100 درمانگاه و یا کارخانه را در افغانستان احداث کند تا مشکلات مردم رفع شود.

این در حالی است که دو روز پیش «جسیم محمدالخادی» سفیر عربستان در کابل در دیدار با «فضل هادی مسلم‌یار» رئیس سنای افغانستان از طرح ریاض برای آغار کار احداث دانشگاه بین‌الملل اسلامی در ولایت ننگرهار و نیز ساخت 100 مدرسه دینی خبر داده بود.

پس از انتشار این خبر و واکنش گسترده کاربران افغان در فضای مجازی و ابراز نگرانی از دور تازه تلاش‌های سعودی برای گسترش وهابیت، سفارت عربستان در کابل برای فرافکنی اعلام کرد که موضوع ایجاد مدارس دینی در دیدار با مسلم‌یار مطرح نشده است.

از طرفی دیگر نیز سنای افغانستان با "اصلاح" بیانیه‌ای که منتشر کرده بود نوشت که مقامات سعودی در نظر دارند تا 100 «مکتب» را در افغانستان ایجاد کنند.

افزایش نفوذ عربستان و شیوع وهابیت در افغانستان همواره سبب نگرانی مردم این کشور و نیز کشورهای منطقه بوده و کارشناسان بر این باورند که عربستان سعودی از طریق ایجاد دانشگاه و توزیع کتاب‌های آموزشی برای ترویج افکار وهابیت در افغانستان تلاش می‌کند.